1 травня Південноукраїнська АЕС прийняла представників Данського енергетичного агентства та Посольства Королівства Данія в Україні. Цей візит — один з чергових етапів у реалізації спільної програми з енергетичної співпраці, яку Данія та Україна ведуть з 2014 року.
Після повномасштабного вторгнення рф в Україну Данія взяла на себе шефство над Миколаївською областю. Зокрема, підтримка регіону передбачає допомогу електропідстанціям і теплогенеруючим компаніям, встановлення децентралізованих джерел енергії, будівництво Тилігульського вітропарку потужністю 500 МВт, координацію із системними операторами та місцевими органами влади.
Для данської сторони відвідини Південноукраїнської АЕС — практична можливість оцінити технічні можливості об'єкта, ознайомитися з історією станції, її роллю у забезпеченні стабільної генерації, а також дізнатися про українські підходи до продовження ресурсу енергоблоків та реагування на безпекові виклики в умовах війни. За словами генерального директора філії «ВП ПАЕС» Вячеслава Стоянова, ця зустріч стала черговим свідченням відкритості України до міжнародної співпраці: «Ми завжди демонструємо прозорість і технічну готовність, працюємо виключно як об’єкт мирної енергетики».
Окрему увагу делегація приділила питанню безпеки — зокрема, реагуванню на російські атаки на енергетичну інфраструктуру. У форматі «питання-відповіді» сторони обговорили виклики, що постали перед ПАЕС у воєнний період, а також майбутні плани розвитку станції.
У рамках візиту делегація ознайомилася з роботою ключових об'єктів ПАЕС. Зокрема, гості відвідали машинну залу енергоблоку №3, обидва блочні щити керування на повномасштабному тренажері, де персонал підвищує свою кваліфікацію. Після цього делегація побувала на головному щиті керування та у машинній залі Ташлицької ГАЕС.
«Масштаби та потужність ПАЕС вражають. У Данії вже понад 40 років діє заборона на ядерну енергетику, але ми розуміємо, що на прикладі України є чому вчитись і це дає нам нове розуміння ролі атомної генерації. Особливо в умовах війни питання енергонезалежності стає фундаментальним», - поділився враженнями від побаченого керівник офісу Посольства Королівства Данія в Миколаєві Якоб Торрільд Гансен.
Генеральний директор філії «ВП ПАЕС» Вячеслав Стоянов підкреслив, що в умовах воєнного часу атомна енергетика не лише залишається основою стабільної роботи енергосистеми, а й доводить свою надійність як стратегічне джерело електроенергії: «Ми продовжуємо роботу попри війну, підтримуємо енергосистему, і хочемо, щоб світ розумів: атом — це частина “зеленої” трансформації. Це енергетика майбутнього, якщо поєднати її з інноваціями та безпекою. Зі свого боку ми робимо все можливе для гарантування безпечної експлуатації станції, однак щодня стикаємося з ризиками — загрозами ракетних ударів, атаками дронів. Тому головне, що потрібно для справжньої енергетичної безпеки в Україні, — це завершення війни».
Обидві сторони відзначили зацікавленість у спільних ініціативах: від обміну досвідом у сфері енергетики до участі у спільних проєктах, впровадженні кращих данських практик в Україні і українських - в Данії.




