Культура безпеки

Попри складне фінансове становище Енергоатом гарантує безперебійне та безпечне функціонування АЕС

Розмір шрифту

Скинути
24.09.2020

Найвищим пріоритетом для ДП НАЕК «Енергоатом» є дотримання стандартів ядерної та радіаційної безпеки. Для максимального підвищення її рівня та надійності роботи АЕС Компанія продовжує реалізацію однієї з найважливіших програм – Комплексну (зведену) програму підвищення безпеки АЕС України (КЗПБ), затверджену постановою Кабміну від 07.12.2011 № 1270 (зі змінами).

Як лідер енергетичної галузі України НАЕК «Енергоатом» усвідомлює всю повноту відповідальності за експлуатацію ядерних об'єктів, тому навіть попри вкрай складне фінансове становище Компанії безпека АЕС залишається на чільному місці. На даний момент з початку 2020 року виконано разом з достроковими 37 заходів, ще 52 заходи КзПБ будуть завершені в плановому порядку по закінченню жорстких карантинних заходів. Нові терміни реалізації заходів погоджуються в установленому порядку з Держатомрегулювання/ДСНС. Тим часом енергоблоки працюють безпечно.

Термін дії КзПБ ─ 2012─2023 роки. Усього програма КзПБ включає 1295 заходів, з них на сьогодні виконано 986 заходів, до 2023 року залишилося виконати ще 309.

Починаючи з травня 2020 року, було значно знижено кількість порушень в роботі АЕС – на 30% у порівнянні з показниками попереднього року.

Маючи стовідсоткову впевненість у повній безпеці функціонування всіх енергоблоків вітчизняних АЕС, Енергоатом заздалегідь замовив місії ВАО АЕС (Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні електростанції) та МАГАТЕ (Міжнародної агенції з атомної енергії), які мали відбутися у листопаді поточного року. Через пандемію COVID-19 обидві місії довелося перенести на червень та липень 2021 року відповідно. Але попередні заходи плануються вже незабаром.

Так, у грудні 2020 – січні 2021 має відбутися технічна зустріч, що передуватиме місії МАГАТЕ з перевірки експлуатаційної безпеки (OSART) в рамках тристоронньої угоди між Україною, Єврокомісією та МАГАТЕ, відповідно до якої всі вітчизняні атомні станції мають проходити міжнародну оцінку безпеки. Під час таких місій міжнародні експерти перевіряють управління й адміністрування; експлуатацію; технічне обслуговування та ремонт; технічну підтримку; використання експлуатаційного досвіду; радіаційний захист; протиаварійне планування й аварійну готовність тощо. На відміну від місій ВАО АЕС, які відбуваються регулярно, остання така місія МАГАТЕ на українських АЕС працювала ще 2008 року.

Наголошуємо, що місія Енергоатома полягає в безпечному ефективному виробництві електроенергії для забезпечення населення країни дешевою електроенергію, розвитку економіки держави та захисту її енергетичної безпеки та незалежності.