Прес-центр

Президент підписав закон, який дозволить виділити землю в зоні відчуження під сховище відпрацьованого ядерного палива

Розмір шрифту

Скинути
03.08.2016

УНІАН

Президент України 1 серпня підписав закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо врегулювання окремих питань правового режиму території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який створює умови для виділення землі в зоні відчуження для будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

У пояснювальній записці, яка опублікована на сайті Верховної Ради України, зазначається, що даний закон врегулює питання землекористування, спеціального водокористування, здійснення містобудівної діяльності на території зони відчуження, а також визначає компетенцію і повноваження центральних і місцевих органів виконавчої влади для вирішення проблеми землевідведення та інших пов'язаних питань. 

Даний закон вносить зміни до Водного та Земельного кодексів, закону «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», закон «Про природно-заповідний фонд України» та інші нормативно-правові акти.

Наприклад, в законі сказано, що, якщо земельна ділянка надається у користування за рішенням Кабінету міністрів України або за погодженням з ним, тоді місцеві адміністрації повинні розглянути даний проект землеустрою протягом місяця, і разом з позитивним висновком державної експертизи щодо земельної документації, вони зобов'язані подати його назад в Кабмін для прийняття остаточного рішення.

Відповідно до тексту цього закону, який був опублікований в газеті «Голос України», він вступить в силу з 4 серпня 2016 року.

У прес-службі Національної атомної енергетичної компанії «Енергоатом» зазначили, що вступ в силу цього закону дозволить компанії реалізувати процедуру виділення землі для ведення будівництва ЦСВЯП в зоні відчуження.

Як повідомляв УНІАН, Кабінет міністрів України в березні 2016 року заявив про плани до кінця поточного року затвердити проектно-кошторисну документацію з будівництва в Чорнобильській зоні відчуження Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС.

Контракт на будівництво ЦСВЯП між «Енергоатомом» і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International (США) був підписаний ще в кінці 2004 року, проте з ряду причин, в тому числі через зміну політичної кон'юнктури і економічної кризи 2008 року, проект був фактично заморожений.

В кінці квітня 2014 року Кабмін прийняв рішення виділити земельну ділянку під будівництво ЦСВЯП у зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції.

Також раніше президент «Енергоатому» Юрій Недашковський заявляв про перенесення терміну запуску ЦСВЯП на кінець 2018 року через відсутність коштів для фінансування проекту і проблем з наданням земельної ділянки для сховища.

У квітні 2016 року глава «Енергоатому» повідомив, що проектування та державна експертиза ЦСВЯП будуть завершені до кінця 2016 року.

Після цього, голова Державної інспекції з ядерного регулювання Сергій Божко зазначив, що будівництво сховища буде виконано у відповідності з міжнародними стандартами ядерної безпеки.

За інформацією «Енергоатому», через відсутність власного сховища, Україна змушена кожен рік витрачати близько 200 млн дол. на оплату послуг «Росатому» з вивезення та переробки відпрацьованого палива на території Росії.