Пресцентр

Керуючий директор Westinghouse Electric Sweden AB Азіз Даґ: Для нас дуже важливо допомогти Україні забезпечити її енергетичну безпеку

Розмір шрифту

Скинути
07.09.2020

3-4 вересня в Києві очільник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та керуючий директор Westinghouse Electric Sweden AB Азіз Даґ провели перемовини, під час яких обговорили поглиблення співпраці у сфері постачання ядерного палива.

Попри пандемію COVID-19, представники Westinghouse заради проведення переговорів особисто прибули до української столиці. Подякувавши їм за це, керівник Енергоатома висловив упевненість у подальшій успішній співпраці між компаніями.

У свою чергу керуючий директор Westinghouse Electric Sweden AB зазначив, що ця співпраця нині вкрай позитивна. «Ми обговорили поточний стан співробітництва, яке наразі перебуває на дуже доброму рівні, та плани на майбутнє. Можливість допомогти Україні в забезпеченні її енергетичної безпеки є безперечно важливою для нас. Свідченням цього можна вважати і сам факт візиту представників Westinghouse в Україну в умовах пандемії, щоб особисто обговорити нагальні питання співпраці між компаніями», – наголосив Азіз Даґ.

Він нагадав, що зараз паливо Westinghouse використовується вже на 6 енергоблоках українських АЕС, причому три енергоблоки працюють виключно на цьому паливі. «Наразі ми можемо впевнено казати, що паливо демонструє чудові експлуатаційні характеристики і має гарні економічні показники. Такої ж думки дотримуються й українські фахівці. Зокрема, нещодавно головний інженер Запорізької АЕС високо оцінив експлуатаційні характеристики тепловидільних збірок Westinghouse», – додав представник компанії.

На його переконання, такі результати експлуатації палива Westinghouse на українських атомних електростанціях дають можливість прогнозувати, що до 2025 року кількість енергоблоків, до активних зон яких завантажуватимуть виключно це паливо, збільшиться.

Азіз Даґ також підкреслив, що крім постачання палива для українських АЕС існує ще ціла низка напрямів для співпраці між НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse Electric Sweden AB, за якими теж ведеться робота. Зокрема, серед таких напрямів – добудова 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС.

«Ми переконані, що атомна генерація має й у майбутньому залишатися важливою складовою світової енергетики загалом та українського енергетичного міксу зокрема. Але, як і в усьому світі, енергоблоки українських АЕС поступово старішають, і прийде час, коли їх доведеться виводити з експлуатації. Тож треба пам’ятати, що атомні енергоблоки будуються не за один рік і для того, щоб на майбутнє зберегти потенціал української атомної генерації, потрібно вже зараз працювати над питанням заміщення генеруючих потужностей, які виводитимуться з експлуатації, – зазначив представник Westinghouse Electric Sweden AB. – Що стосується третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, до питання добудови яких Енергоатом нещодавно повернувся, то ми готові долучитися не лише до забезпечення цих блоків ядерним паливом, але й до постачання для них такого обладнання, як автоматизовані системи управління технологічним процесом (АСУТП) тощо. В принципі Westinghouse готовий відгукнутись на будь які потреби Енергоатома, які можуть виникнути під час будівництва нових енергоблоків».

Азіз Даґ також нагадав, що Westinghouse вже співпрацює з Відокремленим підрозділом «Атоменергомаш» НАЕК «Енергоатом» у питанні кваліфікації виробництва ним хвостовиків та голівок для тепловидільних збірок (ТВЗ) Westinghouse. «У нас вже склалися стійкі партнерські відносини із цим відокремленим підрозділом Енергоатома, і ми бачимо перспективу не лише у виготовленні Атоменергомашем окремих компонентів паливних збірок Westinghouse для українських АЕС, а й у розширенні такої співпраці для забезпечення потреб замовників за межами України. Також обговорюється можливість розширення номенклатури елементів ТВЗ, які може виготовляти Атоменергомаш для нашої компанії», – уточнив керуючий директор Westinghouse Electric Sweden.

Підсумовуючи, він наголосив, що, «спираючись на досвід ефективного та плідного співробітництва з Енергоатомом, є всі передумови та можливості для його розширення та поглиблення за всіма перспективними напрямами».

Для довідки: НАЕК «Енергоатом» – єдина в світі енергогенеруюча компанія, якій вдалося диверсифікувати джерела постачання ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000. Наразі ядерне паливо виробництва Westinghouse експлуатується на 6 з 15 енергоблоків атомних електростанцій України. Планується впровадити його й на енергоблоці №3 Рівненської АЕС.