Пресцентр

Керівник Енергоатома Петро Котін: під час осінньо-зимового періоду працюватимуть 14 енергоблоків, а якщо знадобиться – то й всі 15

Розмір шрифту

Скинути
19.10.2021

Під час робочого візиту на Запорізьку АЕС 18 жовтня 2021 року, керівник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін провів нараду щодо підготовки Компанії до осінньо-зимового періоду (ОЗП) та спорудження нових атомних потужностей. В нараді взяли участь радник прем‘єр-міністра України Юрій Бойко та член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Дмитро Коваленко.

Готовність до ОЗП

Петро Котін зазначив, що Енергоатом виконав усі організаційно-технічні заходи для підготовки атомних станцій України до ОЗП, під час якого працюватимуть щонайменше 14 з 15 енергоблоків вітчизняних АЕС.

«У листопаді - лютому будуть працювати 14 енергоблоків. В окремі періоди за необхідності і всі 15. Звичайно, для нас це буде виклик, особливо в частині подальшої оптимізації ремонтної кампанії зі скороченням термінів ремонтів при безумовном виконанні запланованих обсягів ремонтних робіт» - зауважив він.

Енергоблок № 2 ЗАЕС планується вивести з ремонту і підключити до мережі 3 грудня, а блок №4 – 21 листопада. Відтак ЗАЕС із початку грудня працюватиме шістьма блоками до 1 березня 2022 року.

Порівняно з попереднім опалювальним сезоном очікувані обсяги виробництва АЕС зростуть більш ніж на 12%. Прогнозна робоча потужність АЕС в листопаді – січні перевищує запропоновані НЕК «Укренерго» оптимальні показники, що дає можливість перевиконати оновлений прогнозний баланс електричної енергії ОЕС України у жовтні – грудні 2021 року на 3% та додатково виробити 650 млн кВт-год електроенергії.

Керівник НАЕК поставив завдання – продовжити заходи зі скорочення тривалості ремонтних кампаній: «Ми вже запланували скорочення термінів ремонтів енергоблоків 2 та 4 ЗАЕС на 3 доби кожний». Загалом станом на кінець вересня цього року скорочення планових ремонтів становило 89,3 доби.

Своєю чергою радник прем‘єр-міністра України Юрій Бойко високо оцінив готовність Компанії до роботи в осінньо-зимовий період та виголосив привітання прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з 25-річям Енергоатома.

«Втілення колективом Компанії передової міжнародної практики та досвіду експлуатації, підтримання та постійне підвищення рівня безпеки гідні найвищої оцінки та подяки», – йдеться зокрема в привітанні прем‘єр-міністра України.

Пан Бойко підкреслив, що вперше за свою історію НАЕК функціонуватиме потужностями 14 блоків, щоб максимально забезпечити потреби країни в електроенергії, з огляду на те, що Компанія має виконувати ПСО, забезпечуючи населення доступною енергією.

Член НКРЕКП Дмитро Коваленко також привітав Енергоатом з ювілеєм і підкреслив важливу роль НАЕК як базової генерації країни, що протягом 25 років сумлінно та якісно забезпечує стабільну роботу всієї енергосистеми України.

До вітань приєднався мер Енергодара Дмитро Орлов, котрий розповів про найважливіші перспективні інфраструктурні проєкти в місті-супутнику Запорізької АЕС. Наймасштабніший з них – будівництво мосту через Дніпро, який має з‘єднати Енергодар та Марганець. Міський голова підкреслив величезне соціально-економічне значення цього будівництва, зокрема суттєве скорочення відстані між промисловими центрами Дніпропетровщини та Запоріжжя і висловив сподівання на підтримку Енергоатома в реалізації цього й інших важливих для Енергодара проєктів.

Споруждення нових атомних потужностей

Петро Котін ознайомив учасників наради з результатами переговорів з американською компанією Westinghouse Electric Company після підписання меморандуму щодо будівництва 5 енергоблоків за технологією АР-1000. Вартість проєкту становить близько 30 млрд доларів.

«Вже відбулися десятки раундів переговорів з нашими американськими партнерами, які проводилися майже щодня та відбуваються й надалі, – сказав він. – Також проводиться величезний обсяг підготовчої роботи: йдуть напрацювання необхідних проєктів договорів, змін до чинного законодавства, а також робляться розрахунки та готуються програми навчання».

Реалізація таких масштабних проєктів вимагає відповідного кадрового забезпечення – висококваліфікованих фахівців і спеціалістів найвищих категорій. За словами директора з персоналу ДП «НАЕК «Енергоатом» Олега Бояринцева, Компанії разом із партнерами зі США вже працює над масштабними програмами обміну спеціалістами – конструкторами, проєктантами, будівельниками, інженерами, оперативним персоналом тощо.

Йдеться також про навчання українських студентів із профільних вищих навчальних закладів новим американським технологіям в ядерній енергетиці. Передбачено також практичні заняття на тренажерах в інженерних офісах і на майданчиках компанії Westinghouse.

«Енергоатом є одним з найнадійніших і найвідповідальніших роботодавців в Україні, який гарантує гідні умови праці, безпеку та добробут своїм працівникам, – відмітив пан Бояринцев, – Так, Колективний договір Компанії з профспілками, в якому прописано численні заходи соціальної підтримки працівників. У 2020-му та за перше півріччя 2021 року такі заходи, виконали на 100%».

Досвід експлуатації

Цінуючи довіру міжнародних партнерів, Компанія продовжує виконувати свою місію – безпечне виробництво доступної електроенергії. В НАЕК сворена й успішно працює система накопичення, аналізу та використання досвіду експлуатації (СНАВ ДЕ).

За перші шість місяців 2021 року кількість експлуатаційних подій на атомних електростанціях зменшилася порівняно із аналогічним періодом минулого року. У I півріччі 2021 року зафіксували дев‘ять порушень в роботі АЕС – на два менше, ніж у I півріччі 2020-го року.

«Сьогодні Енергоатом впевнено дивиться у майбутнє, ми активно працюємо над будівництвом нових енергоблоків АЕС з реакторами нового покоління із підвищеними вимогами до безпеки за сучасними технологіями з високим ступенем локалізації виробництва та залученням вітчизняних підприємств та наукових установ», – зауважив Петро Котін.