Комплаенс-политика

Относительно публикации издания «Наши гроші» о закупке шунтирующего реактора для РАЭС

Размер шрифта

Сбросить
18.12.2019

Стаття видання «Наші гроші» під заголовком «Атомники замовили шунтуючий реактор удвічі дорожче, ніж «Укренерго» два роки тому» містить некоректні порівняння технічних характеристик обладнання. У тексті, який було опубліковано на сайті «Наші гроші» 18 листопада 2019 року, повідомляється про те, що ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» за процедурою відкритих торгів уклало договір з ТОВ «Автоформула Центр» на закупівлю реактора шунтуючого масляного на напругу 750кВ, для ВП «Рівненська АЕС», виробництва ПрАТ «Запоріжтрансформатор» за ціною 62,5 млн грн. Тоді як, аналогічний трансформатор, як йдеться у публікації, у 2017 році закуповувало ДП «НЕК «Укренерго» за ціною 33,12 млн гривень.

Зазначимо, що під час формування очікуваної вартості закупівлі шунтуючого реактора Енергоатомом було враховано вартість закупівлі зазначеного обладнання у 2017 році НЕК «Укренерго» та відповідно було направлено до ПрАТ «Запоріжтрансформатор» комерційний запит, де було звернено увагу на вартість цього обладнання для Укренерго. У відповідь ПрАТ «Запоріжтрансформатор», листом від 14 травня 2019 року № 1/114-333/1 повідомив, що комплектація і технічні параметри шунтуючих реакторів для Енергоатома та Укренерго кардинально відрізняються, тому порівняння їхньої вартості є некоректним. З огляду на вищезазначене, а також враховуючи терміни постачання обладнання, ПрАТ «Запоріжтрансформатор» наполягає на відсутності факту завищення вартості шунтуючого реактору для Енергоатома.

Окрім цього, Енергоатом з метою недопущення можливих непродуктивних витрат звернувся до ПрАТ «Запоріжтрансформатор» за додатковими поясненнями щодо цінової різниці на зазначене обладнання та поінформував підприємство-виробника про призупинення виконання контракту: у разі відсутності аргументованих пояснень Енергоатом готовий до розірвання укладеного контракту.

ПрАТ «Запоріжтрансформатор» листом від 27 листопада 2019 року повідомило Енергоатом про те, що обладнання, яке виготовляється для АЕС розробляється і виробляється з використанням матеріалів та комплектуючих, які відповідають нормам і правилам з ядерної та радіаційної безпеки, з урахуванням наявності необхідних сертифікатів та дозвільних документів. Також ПрАТ «Запоріжтрансформатор» повідомило, що вартість реактора без додаткової комплектації для Енергоатома становила би близько 33 млн грн, а вартість додаткової комплектації складає ще близько 34 млн гривень.

Енергоатом звертає увагу на те, що порівняння обладнання із посиланням на назву «реактор шунтуючий» та базові узагальнені позначення типу є не коректними, оскільки до складу реактора, який було придбано для АЕС, входять декілька допоміжних систем безпеки та моніторингу його технічного стану. Порівняльний аналіз двох реакторів, наведених у статті, засвідчив їх відмінність. Зокрема, шунтуючий реактор, який постачатиметься на атомну електростанцію, укомплектований системами безперервного контролю параметрів роботи обладнання (включаючи вимірювання концентрації розчинених в маслі газів) та системою пасивного захисту реактора для попередження та недопущення займання мастила через ймовірність короткого замикання в реакторі та інших причин. Щодо вартості цих систем повідомляємо, що перша - система безперервного контролю параметрів роботи обладнання закуповувалась Компанією у 2017 року в рамках Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС, яка фінансується за кошти ЄБРР та торги проводяться за правилами ЄБРР. Її вартість склала 200 тис. євро. Друга система раніше окремо не закуповувалась та не оцінювалась, але за наявною інформацією від виробників обладнання, вартість її складає більше 250 тис. євро.

Окрім цього, умовами договору НЕК «Укренерго» передбачалося авансування, тоді як НАЕК «Енергоатом» в умовах дефіциту фінансових ресурсів не мав та не має можливості авансування таких робіт.

Тому в поясненнях щодо різниці цін ПрАТ «Запоріжтрансформатор» повідомив, що за відсутності авансування необхідно залучення додаткового фінансування для виробництва обладнання за середньою ставкою 17 %-20 %.

Окрім цього, за даними ПрАТ «Запоріжтрансформатор», порівняно з 2017 роком відбулося зростання вартості енергоресурсів, фонду оплати праці на 25 %, індекс інфляції за 2018 рік склав 9,8%, а за 10 місяців 2019 – 4,2%.

Також ПрАТ «Запоріжтрансформатор» поінформував про неможливість самостійної участі у процедурах закупівель, оскільки підприємство прийняло рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство і такий стан не дозволяє надавати банківські гарантії і залучати кредитні ресурси для інвестування виробництва обладнання. Тому для участі у процедурі закупівлі ПрАТ «Запоріжтрансформатор» надало повноваження ТОВ «Автоформула Центр».

Таким чином, сукупність зазначеної інформації щодо кардинальної відмінності та технічних параметрів обладнання, з урахуванням умов оплати, поставки та фінансування, а також з урахуванням зростання усіх складових калькуляції вартості обладнання Дирекція із запобігання та протидії корупції НАЕК "Енергоатом" вказує на те, що закупівля шунтуючих реакторів відбулась  за ринковою обґрунтованою ціною.