#STANDWITHUKRAINE

Атомна енергетика – важлива складова відбудови української держави

Можливості й перспективи атомної енергетики нашої держави стали однією з ключових тем для обговорення на Конференції з питань відновлення України, яка відбулась у швейцарському Лугано 4-5 липня 2022 року.

Перспективи українського енергетичного сектору презентував Міністр енергетики України Герман Глущенко. У перший день Конференції він взяв участь у сесії «Відновлення навколишнього середовища: екологізація та досягнення енергетичної безпеки», де наголосив на необхідності відбудови зруйнованих українських міст за новими безвуглецевими технологіями, створюючи так звані «міста майбутнього», та закликав іноземних партнерів долучитися до відповідного інвестування.

Адже повномасштабне вторгнення рф на територію України призвело до значного руйнування інфраструктури та колосальних збитків, які обчислюються мільярдами. Так, за словами пана міністра, зараз зруйновано або окуповано близько 30% потужностей сонячної генерації, близько 90% – вітрової, 30,1% – ТЕЦ і ТЕС, значних втрат зазнають електромережі. Також досі захоплена найбільша в Європі АЕС – Запорізька, потужності якої до початку вторгнення росії генерували понад 20% з усього обсягу електричної енергії в державі.


Під час форуму «Приватний сектор і відновлення», що проходив упродовж другого дня Конференції, Герман Галущенко презентував потенційні інвестиційні проєкти в різних галузях української енергетики на загальну суму понад $120 млрд.

Особлива увага приділялася потужностям атомної генерації. Адже, як зазначив пан міністр, саме ядерна енергетика є одним з найперспективніших напрямів для інвестицій, оскільки вона є основною в енергосистемі України й у середньому виробляє близько 60% всієї електроенергії в державі.

За словами Германа Галущенка, наша країна прагне і надалі розвивати атомну енергетику: «Надзвичайно важливо, що навіть під час війни, у цей важкий період є компанії, готові інвестувати в Україну вже зараз. Ми маємо угоди з компанією Westinghouse, які передбачають будівництво 9-ти нових атомних енергоблоків за технологією АР1000 в найближчому майбутньому». Першими із цих 9-ти мають збудувати два – 5-й та 6-й енергоблоки на Хмельницькій АЕС. Очікувана вартість будівництва – близько $12 млрд.

В рамках Конференції міністр Галущенко також зустрівся з високопосадовцями, дипломатами, представниками міжнародних організацій та інвесторами, щоб обговорити ситуацію в Україні та світі й знайти спільні шляхи вирішення проблемних питань.


Зокрема, обговорили необхідність посилення санкцій щодо росії в енергетичній сфері, збільшення обсягів експорту української електроенергії в країни ЄС як складової процесу заміни російських енергоносіїв в Європі, інфраструктурні проєкти, співпрацю для подальшого сталого розвитку енергетичного сектору України.


Окрему увагу приділили перспективам розвитку української атомної та зеленої енергетики, створенню систем накопичення електроенергії (energy storage), зокрема й як потенціалу для інвестицій.