Прес-центр

Атомна енергетика здатна об’єднати Європу в боротьбі з кліматичними змінами

Розмір шрифту

Скинути
24.09.2015

 Атомна енергетика, яку використовують половина країн – членів Європейського Союзу, здатна стати потужним інструментом у боротьбі зі змінами клімату, об’єднавши в цьому процесі усі країни ЄС та сусідні держави. Про це, зокрема, йшлося під час обговорення нагальних проблем ядерної генерації на Дні атомної енергетики, який відбувся 23 вересня у Києві в рамках ХІІI Міжнародного форуму «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє».

Відкриваючи панельну дискусію «Ядерна енергетика та зміни клімату», президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський відзначив, що, незважаючи на складну ситуацію в енергетичному секторі України, перед вітчизняною атомною енергетикою стоять і глобальні, загальносвітові завдання. «Сьогодні українській електроенергетиці доводиться працювати в умовах військових дій на Сході країни та дефіциту вугілля. Минулого осінньо-зимового періоду українська енергетична система вистояла лише завдяки ядерній генерації. Таке ж завдання стоїть перед нами й цього року. Але неможливо замикатися лише на внутрішніх проблемах, адже весь світ сьогодні стикнувся з глобальними змінами клімату. Україна гостро відчуває ці зміни – літо та початок осені цього року стали рекордними за температурними показниками та маловодністю, в результаті вітчизняна гідроенергетика втрачає потужності. Саме українська атомна енергетика змогла компенсувати зменшення виробництва електроенергії тепловими та гідроелектростанціями, вийшовши на показник в 55-60% від загального обсягу споживання електроенергії в країні. Сьогодні наше головне завдання – втримати ці показники», - сказав зокрема Ю.Недашковський.

Президент Енергоатома також переконаний, що інтеграція української енергосистеми в загальноєвропейську мережу системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E здатна зробити Енергоатом потужним гравцем на енергоринку ЄС, забезпечивши країни Європи надійним джерелом екологічно чистої електроенергії. «Зміни клімату пов’язані в першу чергу з викидами парникових газів, значна частка яких припадає на енергогенеруючі підприємства, тому ядерна енергетика, яка використовує для виробництва електроенергії низьковуглецеву технологію, набуває сьогодні ще більшого значення», - додав Ю.Недашковський.

У свою чергу директор Європейського атомного форуму Жан-Поль Понселе звернув увагу присутніх на той факт, що рівно половина з 28 країн ЄС експлуатує атомні електростанції. «Так, в Європі достатньо противників ядерної енергетики, але якщо європейці прагнуть досягти реального, а не декларативного зменшення викидів CO2, то усі розрахунки доводять, що досягти цього можливо лише за допомогою атомної енергетики. Поставивши собі мету зменшити викиди парникових газів на 20% до 2020 року і на 40% до 2030 року, поки що європейські країни лише збільшують викиди СО2. Це відбувається через те, що 60% електроенергії в ЄС виробляється з викопного палива, тоді як темпи введення в експлуатацію генеруючих потужностей у відновлювальній енергетиці не дозволяють досягти запланованих показників зменшення викидів у згадані терміни», - повідомив Ж.Понселе.

За його словами, статистичні дані свідчать, що найменші показники викидів СО2 спостерігаються у тих країнах, де поряд з великою долею відновлювальної енергетики значні обсяги електроенергії виробляються атомними станціями. «Найбільш вдалий приклад – Швеція, де близько 50% електроенергії виробляють АЕС, а ще 40% припадає на відновлювальні джерела», - сказав директор європейського Форатома.

Він переконаний, що подальший розвиток атомної енергетики дозволить пом’якшити кліматичні зміни. «Ми створили європейську спільноту Nuclear for Climate і намагаємось пояснити, що декарбонізація електроенергетики можлива лише за умови розвитку атомної генерації. Ця ідея може об’єднати не лише ті країни ЄС, які експлуатують атомні станції, але й ті, в яких атомна генерація відсутня. Переконаний, що Україна з її потужною атомною енергетикою може стати гарним прикладом такого підходу до вирішення екологічних проблем. Бажаю вашій країні миру», - підсумував Ж.Понселе.

Виступаючи з доповіддю на тему «Майбутні виклики, що стоять перед світовою ядерною промисловістю», голова Ради керуючих Всесвітньої асоціації операторів АЕС (ВАО АЕС) Жак Регальдо відзначив необхідність постійного підвищення безпеки експлуатації АЕС. «Вже найближчим часом у ядерному клубі з’являться нові члени, багато країн заявили про своє бажання розпочати будівництво власних АЕС. Навіть за песимістичного сценарію, кількість енергоблоків АЕС у світі до 2050 року збільшиться. Завдання нашої організації, до якої входить і Енергоатом, забезпечити супровід цих проектів від самого початку проектування з метою розповсюдження досвіду безпечної експлуатації енергоблоків АЕС», - підкреслив голова ВАО АЕС.

Теми вибору найбільш ефективної та водночас безпечної технології виробництва електроенергії торкнувся у своїй презентації «Відновлювана та атомна енергетика: разом чи проти? Європейські тренди та українські перспективи» директор Фонду цільових екологічних інвестицій, заступник директора Експертної платформи з енергоефективності Олексій Хабатюк. «Енергетична безпека, тобто незалежність від постачальника, та вплив на довкілля – ключові при виборі технології. В Україні таке порівняння дуже важливе: ми зобов'язалися зменшити викиди, запровадити нову модель енергоринку. Відновлювальна енергетика не залежить від зовнішнього постачальника палива, але дуже залежить від погодних змін. Наприклад, відсутність вітру призводить до повної зупинки вітроелектростанції. Сьогодні рівень проникнення мінливих відновлюваних джерел в Україні занадто низька для суттєвого пливу на атомну генерацію. Натомість дуже важливою для атомної та відновлювальної енергетики є технологія управління попитом на електроенергію, а також промислове впровадження технологій накопичення електроенергії. Саме ця технологія буде мати визначальний вплив на спільний гармонійний розвиток відновлюваних джерел та атомної генерації», ‒ переконаний експерт.