Пресцентр

Спростування неправдивих даних, наведених у публікації видання Obozrevatel про зупинку енергоблоку №4 РАЕС

Розмір шрифту

Скинути
21.02.2020

Стаття «Гірше за Свинарчуків: через кого в Україні екстрено зупинили енергоблок №4» (опублікована інтернет-ресурсом Obozrevatel 20 лютого 2020 року) містить неправдиву та викривлену інформацію. Вже у заголовку матеріалу має місце звичайна маніпуляція, адже енергоблок №4 Рівненської АЕС було виведено 15 лютого 2020 року у поточний ремонт відповідно до узгодженої заздалегідь заявки станції, тобто ніяких «екстрених» зупинок не відбувалось. НАЕК «Енергоатом» наголошує, що жодних аварійних відключень або надзвичайних ситуацій не відбувалося. Виведення в планові та позапланові ремонти енергоблоків є звичайною буденною справою та систематичною кропіткою роботою  висококваліфікованого персоналу Компанії.

Далі у статті наведена цілком неправдива інформація про нібито втручання посадових осіб НАЕК «Енергоатом» у конкурс на закупівлю запасних частин для головних циркуляційних насосів АЕС. Енергоатом має констатувати, що у даному випадку Компанія стикнулась з проявом брудної конкурентної боротьби, коли потенційні контрагенти з метою отримання комерційної вигоди поширюють неправдиву інформацію відносно сталої та безпечної роботи атомних енергоблоків.

Повідомляємо, що головний циркуляційний насос (ГЦН) є обладнанням критично важливим для безпеки, а відтак, відповідно до вимог, правил та норм з ядерної та радіаційної безпеки, запасні частини до ГЦН мають відповідати усім цим нормам, як з точки зору технічної  документації так і з точки зору якості, матеріалу тощо.

Щодо кілець для торцевих ущільнень ГЦН-195М, які згадуються у публікації, то згідно документації єдиними запасними частинами, технічні умови на які узгоджено Державною інспекцією ядерного регулювання України, є саме запасні частини, виготовлені згідно креслень 195-05-1868, 195-05-1869 та 195-05-1886 з матеріалу СГП-0,5 за У 48-20-81.

Оскільки згадані кільця є частиною систем важливих для безпеки АЕС та класифікуються за другим класом безпеки згідно НП 306.2.141-2008 «Загальні положення безпеки атомних станцій», затверджених наказом Держатомрегулювання, Енергоатом позбавлений права на власний розсуд обирати такі товари та їх виробників. Усі дії щодо використання таких запасних частин відбуваються за узгодженням з Держатомрегулювання.

Технічні умови У 28.1-41352270-001:2017 «Кільця з матеріалу СГП-0,5 для торцевих ущільнень насосного обладнання атомної енергетики», розробником яких є ТОВ «Нові керамічні технології», інтереси якого відстоює автор тексту, не поширюються на насоси ГЦН-195М, а зміни № 5, якими розробник намагався включити до переліку обладнання за ТУ У 28.1-41352270-001:2017 ГЦН, не узгоджені Держатомрегулювання. Тому саме Держатомрегулювання листом від 11 листопада 2019 року № 15-45/03/13181-13241 видало заборону на використання таких кілець з матеріалу СГП-0,5, згідно ТУ У 28.1-41352270-001:2017.

Таким чином, запчастини ТОВ «Нові керамічні технології» без дозволу Держатомрегулювання не можуть бути встановлені на ГЦН-195М, а відтак і закуплені НАЕК «Енергоатом». Тож звинувачення Компанії у створенні умов для перемоги у конкурсі певного виробника в даному випадку є абсолютно необґрунтованим.

Внутрішнє службове розслідування, про яке також йде мова у зазначеній статті, встановило ряд порушень виробничої та організаційно-розпорядчої документації Компанії під час узгодження технічної документації, постачання, продукції та господарських взаємовідносин з постачальником саме з боку ТОВ «Нові керамічні технології». Більше того, цим розслідуванням встановлено, що лобіюванням інтересів цього виробника займалися посадові особи Компанії, які відповідають за нагляд та безпеку АЕС, що є категорично неприпустимим.

Матеріали цього розслідування Енергоатом направить до Національного антикорупційного бюро України для надання правової оцінки дій посадовців Компанії та недобросовісного виробника, які на догоду власним комерційним інтересам вводять в оману суспільство, спекулюючи болісною для кожного українця темою Чорнобильської катастрофи.