Прес-центр

Зростання виручки та великі обсяги наперед: Енергоатом-Трейдинг демонструє ефективність стратегії продажів

Розмір шрифту

Скинути
07.04.2021

Удосконалення торговельної стратегії відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» у грудні 2020-го – січні 2021 року відчутно збільшило як обсяги, так і доходи від продажу електроенергії. За оперативними даними, у березні нинішнього року дохід від реалізації продукції Енергоатома сягнув 5,303 млрд грн без урахування продажу Гарантованому покупцю, тоді як, наприклад, у листопаді минулого року дохід Компанії від продажів на енергоринку становив 3,407 млрд грн.

 

Суть оновленої стратегії

Основні зміни у торговельній стратегії Енергоатом-Трейдингу полягають у тому, що Енергоатом першим почав реалізовувати на електронних аукціонах «базову» та «нічну» електроенергію не на місяць або два, а на значно триваліший період. Приміром, у грудні 2020 року – «базовий» графік з поставкою на пів року, в березні 2021 року – «нічний» графік з поставкою на 9 місяців. Крім того, Енергоатом тепер проводить більше електронних аукціонів, зокрема й стосовно продукції нічного періоду, яку продати найскладніше.

Успішні оновлення передусім сприяють зростанню продажів за двосторонніми договорами та покращують реалізацію продукції на ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР). Якщо в серпні 2020-го за двосторонніми договорами було продано 708 тис. МВт-год, то в березні поточного року – вже 2 млн 839 тис. МВт-год.

 

Електронні аукціони та продаж на РДН і ВДР

Збільшення кількості й частоти проведення електронних аукціонів Енергоатом-Трейдингом дало можливість залучити до торгів більшу кількість покупців. Так, в аукціонах Енергоатом-Трейдингу (окрім ПСО) у жовтні 2020 року в середньому брали участь лише шість учасників, а в березні 2021-го – вже 22 компанії.

Зростають також обсяги реалізації продукції Енергоатома на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку. Специфіка цього напряму полягає в його ситуативності, адже щодня доводиться ухвалювати швидкі рішення, обираючи стратегію продажів. Поглиблення аналізу процесів на РДН та ВДР дало Енергоатом-Трейдингу змогу, зокрема, збільшити відсоток успішних заявок. Оскільки кошти від таких операцій надходять продавцю протягом доби, це дає Енергоатому можливість значно підвищити обсяги грошових надходжень.

У січні 2021 року на РДН та ВДР було акцептовано 42% від заявлених ВП «Енергоатом-Трейдинг» обсягів, у лютому – 68%, в березні – 76%. При цьому акцепт на РДН та ВДР у серпні 2020 року становив 32%, у вересні – 21%, у жовтні – 24 %, а в листопаді – 50% і в грудні – 40%.

 

Скорочення обсягів небалансів

Закономірним наслідком активних та більш ефективних продажів електроенергії на ринку на добу наперед і зростання продажів на ринку двосторонніх договорів стало відчутне «просідання» за так званими небалансами, коли електроенергія продається із суттєвим дисконтом та істотною затримкою платежів. Так, у 2020 році обсяг небалансів коливався від 9 до 17% від загального показника реалізації електричної енергії, а в січні 2021-го цей показник становив уже 8%, у лютому – 4%, за дві декади березня – 2%.

 

Практика довгострокових контрактів

Успішний досвід реалізації електроенергії на 6 місяців наперед на аукціоні в грудні 2020 року фахівці Компанії використали при проведенні наступного довгострокового аукціону 19 березня 2021 року. На ньому ВП «Енергоатом-Трейдинг» вперше з початку роботи на «новому» ринку реалізував електроенергію на 9 місяців наперед.

За підсумками торгів Енергоатом-Трейдинг продав 100% виставленого обсягу «нічної» електроенергії – 1 100 500 МВт-год за середньозваженою ціною 851,94 грн/МВт-год (без ПДВ). Період постачання – з 1 квітня до 31 грудня 2021 року. Загальна вартість проданої на ТБ «Українська енергетична біржа» продукції становила майже 938 млн грн (без ПДВ), а придбали електроенергію НАЕК «Енергоатом» 16 компаній. При цьому заявки покупців майже удвічі перевищували обсяги, виставлені продавцем.

Подібні продажі «вдовгу» відповідають європейській та світовій практиці, коли атомні компанії продають продукцію одразу на кілька наступних років і мають змогу виваженіше планувати власну діяльність. У найближчій перспективі Енергоатом-Трейдинг має намір розпочати продаж електроенергії за контрактами, що укладаються й на два, й на три роки наперед.

Керівник Енергоатом-Трейдингу, віце-президент НАЕК «Енергоатом» Хартмут Якоб переконаний: «Більш інтенсивна робота по двостороннім договорам дала змогу підтягнути всі показники Трейдингу в першому кварталі 2021 року, а саме акцепт на РДН та ВДР, зменшення небалансів та, головне, збільшення ліквідного грошового потоку для Компанії. Завдяки цьому в свою чергу пом’якшилися негативні наслідки для Енергоатома від незбалансованої моделі ПСО».

 

Переваги нового підходу

Енергоатом-Трейдинг націлений на підвищення ефективності продажів, і вдосконалення торгівельної стратегії вже за три місяці дало відчутні результати:

  1. Зросли доходи Компанії від реалізації електроенергії на ринку. У січні 2021 року вони становили 4423 млн грн (крім продажу Гарантованому покупцю), у лютому – 4081 млн грн, в березні, за оперативними даними, – 5303,3 млн грн. У попередні пів року цей показник становив: у серпні 2020-го – 2961,9 млн грн, у вересні – 3544,5 млн грн, у жовтні – 3837,7 млн грн, в листопаді – 3407,1 млн грн та в грудні – 3986,1 млн грн.
  2. Завдяки зростанню виручки в усіх сегментах ринку збільшилися й платежі з надійною та швидкою оплатою, відтак покращилася структура грошового потоку в Компанії.
  3. Удосконалення аукціонних продажів призвело до посилення конкуренції та збільшення попиту саме на атомну енергію.
  4. Успішна активність Компанії на РДН та ВДР сприяла збільшенню швидких грошових надходжень та розрахунків за реалізовану продукцію і скороченню небалансів, а довгострокові контракти гарантують прогнозованість доходів НАЕК «Енергоатом».