Прес-центр

Парламент підтримав законопроект про ядерну безпеку, який дозволить «Енергоатому» використовувати 200 млн євро кредиту ЄВРАТОМ

Розмір шрифту

Скинути
19.05.2020

Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому проект закону №2372 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безпеки використання ядерної енергії». З прийняттям проекту закону Україна виконала міжнародні зобов'язання щодо дотримання принципу незалежності органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, який передбачено у Директиві Ради 2014/87/Євратом від 8 липня 2014 року та у нормах МАГАТЕ з безпеки.

Забезпечення незалежності органу ядерного регулювання України є однією з умов Меморандуму про взаєморозуміння щодо Стратегічного енергетичного партнерства між Україною та ЄС, а також однією з умов Гарантійної угоди між Україною як гарантом та Європейським співтовариством з атомної енергії (ЄВРАТОМ) як кредитором щодо надання кредиту НАЕК «Енергоатом» на реалізацію Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних станцій. Відновлення незалежного статусу регулятора фактично поверне здатність України дотримуватись міжнародних режимів та норм безпеки (МАГАТЕ) та європейського законодавства в частині здійснення державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки. Відтак Україна повертає статус держави, відповідальної за ядерну безпеку, а НАЕК «Енергоатом» отримує можливість продовжувати користуватись кредитом Європейського співтовариства з атомної енергії (Євратом) на суму 200 млн євро для реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних станцій.

Враховуючі важливість такого рішення для ядерної галузі України, колектив Енергоатома висловлює подяку Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг та всім народним депутатам за підтримку зазначеного законопроекту.

Довідка. З метою неухильного подальшого підвищення ядерної безпеки, забезпечення ефективної та надійної роботи енергетичної галузі, доведення безпеки атомних енергоблоків України до рівня кращих європейських стандартів та вимог з ядерної безпеки та охорони довкілля НАЕК «Енергоатом» реалізує Комплексну (зведену) програму підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій (КЗПБ). КЗПБ була розроблена Енергоатомом з урахуванням рекомендацій спільного проекту Єврокомісії, МАГАТЕ та України щодо підвищення безпеки і виконання постфукусімських заходів на енергоблоках АЕС. Затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2011 р. Постановою КМУ від 08.05.2019 №390 продовжено термін реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій до 2023 року. Для виконання проекту КЗПБ Енергоатом залучив найбільший в історії енергетичного сектору України кредит європейських інституцій – 600 млн євро (ЄБРР та ЄВРАТОМ).