Прес-центр

Хартмут Якоб: Кошти, що відраховуються Енергоатомом на зняття енергоблоків АЕС з експлуатації, повинні працювати

Розмір шрифту

Скинути
19.06.2020

Кошти, які ДП НАЕК «Енергоатом» перераховує до Фінансового резерву на зняття з експлуатації (ФРЗЕ) енергоблоків АЕС, необхідно захистити від інфляційних процесів, для чого їх слід вкладати в цінні папери та інвестувати в проекти, які принесуть прибуток Енергоатому і державі. Про це віце віце-президент НАЕК "Енергоатом" Хартмут Якоб написав в своєму блозі на Liga.net.

На думку віце-президента Енергоатома, необхідно якомога швидше внести зміни в діючий механізм накопичення коштів в ФРЗЕ. «З 1 січня 2021 року ми пропонуємо вивести ФРЗЕ з Держбюджету. Як захистити накопичені у Фонді кошти від інфляції? Можливо, варто на законодавчому рівні дозволити вкладати ці гроші в державні цінні папери і в цінні папери, випущені міжнародними фінансовими організаціями. Це дозволить накопиченим коштам працювати вже сьогодні», - переконаний пан Якоб.

Він підкреслив, що для накопичення у ФРЗЕ необхідних коштів у НАЕК «Енергоатом» ще є час, оскільки 10 млрд грн, необхідні на зняття з експлуатації одного енергоблока, знадобляться не одночасно, а протягом 30-40 років, але основна проблема лежить в іншій площині. «Накопичення відбувається неефективно: гроші акумулюються на спецрахунку Держказначейства і є невід'ємною частиною Держбюджету. Відповідно до Закону України від 2004 року «Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки», кошти для ФРЗЕ Енергоатом перераховує до спецфонду Держбюджету, і подальша їх доля від компанії вже ніяк не залежить. Сьогодні у ФРЗЕ (станом на 31 січня 2020 року) накопичено 5 млрд 96 млн грн. Це - результат щомісячних відрахувань Енергоатома. Відповідно до фінплану компанії в цьому році вона повинна перерахувати до Фінансового резерву на зняття з експлуатації 785,4 млн грн - це 65,45 млн щомісяця. Але ці гроші не працюють, і їх невблаганно пожирає інфляція!» - констатував топ-менеджер Енергоатому.

За його словами, однією з пропозицій Енергоатома є вкладення коштів ФРЗЕ як капітальних інвестицій в проекти, які будуть приносити дохід. «Якщо ці гроші будуть працювати і «заробляти», нам набагато швидше вдасться накопичити у Фонді необхідні кошти», - переконаний Хартмут Якоб.

Ще однією можливістю прискорити накопичення потрібних для виведення ресурсів може бути збільшення відрахувань, вважає пан Якоб. Віце-президент Енергоатома нагадав, що зараз компанія відраховує до ФРЗЕ 1,14 копійки з кіловат-години, що дає 785 млн грн на рік. Якщо відраховувати 3 копійки з кіловат-години (тобто, на 1,86 коп. більше), то вже через 10 років в ФРЗЕ буде близько 100 млрд грн. Це дозволити мінімізувати інфляційні ризики, а вкупі з прийняттям рішення про вигідні вкладення та інвестування коштів дозволить Енергоатому не тільки зібрати повну суму на зняття з експлуатації, а й отримати додатковий дохід. «Зрозуміло, ці копійки будуть закладені в ціну кіловат-години для споживача. Втім, навіть за таких умов атомна електроенергія в Україні все одно залишиться найдешевшою », - підкреслив пан Якоб.