Пресцентр

Енергоатом та канадська Cameco Corporation оголосили про наміри зі співробітництва

Розмір шрифту

Скинути
22.08.2019

Меморандум про взаєморозуміння в ядерно-енергетичній сфері між НАЕК «Енергоатом» та канадською Cameco Corporation, одним з найбільших світових постачальників уранового концентрату та виробником ядерного палива, було підписано в канадському офісі Cameco 21 серпня 2019 р.

Документом передбачається вивчення можливостей співробітництва між НАЕК «Енергоатом» як оператором всіх діючих АЕС України та компанії, яка має намір розвивати різні напрямки діяльності в ядерно-паливному секторі, із корпорацією Cameco, яка є виробником та має технології виробництва ураново-оксидного концентрату, гексафториду урану та ядерного палива. Згідно із Меморандумом сторони розглянуть можливості розвитку співробітництва з постачання та виробництва за технологіями Cameco уранової продукції і ядерного палива.

Нагадаємо, що Енергоатом послідовно працює над розширенням диверсифікації джерел постачання ядерних матеріалів та послуг. Так, у І півріччі 2019 року обсяг закупівель ядерного палива у американської компанії Westinghouse перевищив 50%. Таким чином Енергоатом повністю виконує рекомендації МАГАТЕ щодо необхідності мати щонайменше двох постачальників ядерного палива. Крім того, у серпні 2016 року Енергоатом та британсько-німецько-голландська компанія URENCO уклали угоду про постачання збагаченого урану. 

Довідково. Cameco (Canadian Mining and Energy Corporation) - канадська гірничорудна компанія, діяльність якої охоплює весь цикл виробництва ядерного палива: видобуток уранової руди, виробництво U3O8 (закис-окис урану), переробка (очищення) в UO3 (триокис урану), конверсія в UF6 (гексафторид урану для легководних реакторів) і UO2 (діоксид урану для реакторів CANDU), збагачення та виробництво тепловиділяючих збірок (ТВЗ). Штаб-квартира Cameco розташована у місті Саскатун Канада.

Cameco входить в трійку найбільших виробників урану в світі.

За даними 2018 року, на компанію припадає близько 18% світового видобутку і 9% світових поставок урану. Сумарно виробничі потужності з видобутку урану в Канаді і Казахстані складають понад 53 млн фунтів (близько 24 млн тонн) U3O8 щорічно. Достовірні уранові запаси родовищ, які належать Cameco, складають близько 467 млн фунтів (близько 211,5 млн тонн) U3O8. У 2018 року обсяг видобутку уранового концентрату Cameco склав 9,2 млн фунтів (близько 4,2 млн тонн).

Виробничі потужності Cameco з конверсії зосереджені на заводі у місті Порт-Хоуп і складають близько 20% світових потужностей. Cameco належать 24% акцій збагачувального підприємства Global Laser Enrichment (GLE) у США. Виробництвом паливних зборок і реакторних компонентів для реакторів CANDU займається дочірнє підприємство Cameco Fuel Manufacturing Inc., яке є основним постачальником ТВС для канадських реакторів CANDU. Крім цього, Cameco належить німецький концерн NUKEM GmbH, який є найбільшим в світі трейдером урану і уранових продуктів.

Покупцями урану і паливних послуг Cameco є компанії-оператори АЕС в Бельгії, Канаді, Китаї, Фінляндії, Франції, Німеччини, Індії, Японії, Південній Кореї, Іспанії, Швеції, Тайвані і США.

10 липня 2019 року Кабінет Міністрів схвалив реорганізацію ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (Жовті Води, Дніпропетровська обл.) шляхом приєднання його до ДП «НАЕК «Енергоатом». У рішенні КМУ йдеться, що приєднання СхідГЗК до «Енергоатому» дозволить створити інтегровану інфраструктуру, яка буде включати в себе потужності по видобутку і переробці уранової сировини і генерації електроенергії атомними станціями. Також «Енергоатом» отримає базу для цирконієвого виробництва, розвиток якого дасть можливість самостійно виробляти цирконієві комплектуючі для ядерного палива.