Прес-центр

Енергоатом не визнає претензій з боку Східного гірничо-збагачувального комбінату

Розмір шрифту

Скинути
24.11.2020

Енергоатом не може погодитися з претензіями ДП «СхідГЗК» стосовно несвоєчасних розрахунків за урановий концентрат, який СхідГЗК постачає за довгостроковим договором, укладеним в листопаді 2019 року.  

Згідно з умовами цього документа СхідГЗК має виробляти та постачати НАЕК «Енергоатом» урановий оксидний концентрат (УОК) у період з 2020 по 2025 рік. У листопаді 2019-го домовились, що СхідГЗК постачатиме Енергоатому 1000 тонн УОК щороку за базовою ціною 2912 грн/кг (без урахування ПДВ). Договором також передбачено, що постачання уранового концентрату СхідГЗК здійснюватиме на умовах авансової передоплати.

Наразі така форма співробітництва між Енергоатомом і СхідГЗК не є оптимальною. Адже авансування Енергоатомом майбутніх постачань призводить до зворотньої заборгованості СхідГЗК перед НАЕК. Обсяги постачань, визначені договором 2019 року, не відповідають поточним потребам Компанії. А базова ціна, за якою Енергоатом наразі купує УОК у СхідГЗК, на 20% перевищує його середню світову ціну.

Станом на 20 листопада поточного року СхідГЗК поставив Енергоатому 522,9 тонн уранового оксидного концентрату. Водночас листом від 12 листопада 2020 року ДП «СхідГЗК» повідомило, що цього року не зможе закрити повний обсяг постачань і запропонувало «перенести» 90 тонн УОК на січень 2021 року. Зі свого боку Енергоатом сплатив СхідГЗК понад 2632 млн грн. Залишок фінансових зобов‘язань Компанії перед СхідГЗК наразі дорівнює 137,8 млн грн. А дебіторська заборгованість СхідГЗК перед Енергоатомом – за ще не поставлений урановий концентрат, який вже авансом передплачено –  становить 811,4 млн грн.

Водночас в НАЕК «Енергоатом» впевнені, що існує нагальна потреба переглянути базову ціну на УОК, адже протягом цього року середній рівень світових цін за спотовими та довгостроковими котируваннями становив 80 доларів США за кілограм урану (приблизно 2260 грн). Енергоатом же за умовами договору зі СхідГЗК вимушений сплачувати 2912 грн за кг УОК.

Очільники НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і СхідГЗК Антон Бендик звернулися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням провести нараду під його головуванням задля вирішення питань взаєморозрахунків між держкомпаніями та визначення ціни на урановий оксидний концентрат, який СхідГЗК постачатиме Енергоатому в 2021 році.

Нагадаємо також, що експосадовці ДП «СхідГЗК» є фігурантами численних корупційних справ. Останню справу – щодо підозри у розтраті 24,5 млн грн – ДП «СхідГЗК» наразі розглядає Вищий антикорупційний суд України.