Прес-центр

Делегація Енергоатома на чолі з Юрієм Недашковським бере участь у 63-й Генеральній Конференції МАГАТЕ

Розмір шрифту

Скинути
16.09.2019

Делегація НАЕК «Енергоатом» на чолі з президентом Компанії Юрієм Недашковським бере участь у 63-й Генеральній Конференції Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Конференція розпочала свою роботу 16 вересня у Відні і триватиме до 20 вересня.

У ході Конференції представники країн - членів Агентства обговорять широкий спектр питань, серед яких - підвищення ефективності атомної енергетики та більш широке використання ядерної науки і технологій з метою розвитку ядерно-енергетичної галузі у світі.

У рамках Конференції делегація Енергоатома проведе низку зустрічей з представниками міжнародних установ та компаній.

16 вересня, в перший день Конференції, Юрій Недашковський провів зустріч з представниками уряду Канади та провідних канадських компаній у сфері атомної енергетики. Під час зустрічі було обговорено перспективи української ядерної галузі та можливості  будівництва в Україні малих модульних реакторів. З канадської сторони в обговоренні взяли участь заступник міністра з питань енергетики Міністерства природних ресурсів Канади Джей Хосла, заступник директора Відділу з питань контролю за дотриманням вимог і співробітництва в ядерній галузі Департаменту з питань нерозповсюдження та роззброєння Міністерства міжнародних справ Канади Девід Вербівські, президент і головний виконавчий директор корпорації Atomic Energy of Canada Limited (AECL) Річард Секстон, директор Департаменту з ядерної енергетики Міністерства природних ресурсів Канади Дайана Камерон, президент і головний виконавчий директор Канадської ядерної асоціації (CNA) Джон Горман, виконавчий віце-президент з ядерної енергетики компанії SNC-Lavalin Inc. Вільям Фокс.

Учасники зустрічі відзначили спільну зацікавленість сторін у розвитку співпраці між Україною та Канадою у сфері атомної енергетики. Було досягнуто домовленостей щодо підготовки проекту двосторонньої міжнародної угоди, яка охоплюватиме всі питання співпраці, що становлять взаємний інтерес для України та Канади на шляху розвитку технологій в атомній енергетиці.

Як повідомлялось, Енергоатом,  Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки та компанія Holtec International (США) 11 червня 2019 року підписали Угоду про створення міжнародного консорціуму, метою якого є сприяння діяльності щодо впровадження в Україні технології малих модульних реакторів SMR-160, розроблених Holtec International. Зацікавленість в участі у цьому проекті серед інших компаній виявила і канадська SNC-Lavalin. Наразі SMR-160 проходить процедуру ліцензування Комісією з ядерної безпеки Канади.

Також представники Енергоатома провели зустріч з генеральним директором Агентства Євратома з постачання (Euratom Supply Agency) Агнешкою Казьмерчак, під час якої було обговорено стан справ з реалізації проекту European Supply of Safe Nuclear Fuel (ESSANUF, Постачання з Європи безпечного ядерного палива для реакторів ВВЕР-440). Головною метою проекту є підвищення безпеки постачання ядерного палива для реакторів ВВЕР-440, які експлуатуються в країнах ЄС, у повній відповідності до стандартів ядерної безпеки. До складу однойменного Консорціуму ESSANUF увійшла компанія Westinghouse та вісім європейських організацій. Проект отримав від Євросоюзу субсидію в розмірі 2 млн євро на розвиток диверсифікації поставок ядерного палива для реакторів російського дизайну ВВЕР-440, розташованих в ЄС – це АЕС Ловііза (Фінляндія), АЕС Пакш (Угорщина), АЕС Моховце (Словакія), АЕС Дуковани (Чехія), АЕС Богуніце (Словакія). Енергоатом не є членом Консорціуму, але з 2017 року за запрошенням приймає участь у його засіданнях в якості асоційованого експерта.  Нагадаємо, що 3 вересня 2019 року Енергоатомом і Westinghouse Electric Sweden AB підписали Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю в ядерно-енергетичній галузі, який зокрема передбачає вивчення можливостей з потенційного майбутнього постачання палива виробництва Westinghouse для українських реакторів ВВЕР-440. 

Перспективам співробітництва між Енергоатомом та Інститутом досліджень електроенергетики (Electric Power Research Institute – EPRI, США) була присвячена зустріч Юрія Недашковського з віце-президентом EPRI з ядерно-енергетичного сектору Нілом Уілмсхерстом та регіональним директором EPRI по Центральній Європі и країнам Скандинавії Вацлавом Вискосіла. (У сфері атомної енергетики EPRI займається науково-дослідницькою діяльністю, наданням експертної підтримки і передачею знань. Інститут також розробляє технології, програмне забезпечення, технічні норми та правила для підприємств атомної енергетики).

Крім того у рамках Конференції 16 вересня представники Енергоатома взяли участь у тематичній панелі «Промислова стратегія Великої Британії: роль ядерної галузі».

Серед глобальних питань, винесених на порядок денний Конференції, питання застосування гарантій МАГАТЕ на Близькому Сході та в КНДР, а також питання, що стосуються радіаційної безпеки та шляхів зміцнення діяльності Агентства в області технічного співробітництва.

Делегати обговорять річну доповідь і фінансові відомості Агентства за 2018 рік і, як очікується, затвердять його програму і бюджет на 2020-2021 роки. Планується, що Конференція обере 11 нових членів до Ради керуючих МАГАТЕ, яка загалом налічує 35 членів.