Прес-центр

Представник Енергоатома: Польща зможе не лише отримувати з України необхідну їй електроенергію, але й заробляти на її транзиті

Розмір шрифту

Скинути
20.03.2019

Energetyka24.com (переклад з польської)

Про перспективи реалізації проекту «Енергетичний міст «Україна - Європейський Союз» в інтерв’ю польському виданню Energetyka24 розповідає керівник цього проекту, радник президента НАЕК «Енергоатом» Галина Карп.

У чому полягають передумови реалізації проекту «Енергетичний міст Україна - ЄС»?

Український уряд прийняв рішення щодо проекту «Енергетичний міст «Україна - Європейський Союз» ще в червні 2015 року. Енергоатом виконує це завдання у взаємодії з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС і отримала повний доступ до енергетичних ринків Європейського Союзу. Енергетичний міст є першим етапом на шляху використання можливостей, які відкриває цей доступ, а також початком синхронізації української енергетичної системи з європейською. Це перший настільки великий проект у сфері енергетики, який реалізується у формі державно-приватного партнерства.

Для Енергоатома цей проект має стратегічне значення, адже завдяки його реалізації компанія отримає фінансовий інструмент для добудови 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.

18 січня цього року Міністерство енергетики та вугільної промисловості України оголосило конкурс на визначення приватного партнера в рамках проекту енергомосту, і ми робимо все для того, щоб цей конкурс відбувся.

Коли очікується визначення переможця за цим конкурсом?

Орієнтовно в червні.

У якому стані проект перебуває на даний час?

Головне завдання, яке стоїть перед Польщею та Україною, є відновлення лінії 750 кВ, що йде від Хмельницької АЕС до польської підстанції Жешув.

Яких інвестицій потребує цей проект?

Якби ми будували все з нуля, це коштувало б близько 500 млн євро. В даний час вартість проекту становить 243,5 млн. євро. Модернізація лінії 750 кВ «ХАЕС-Жешув» обійдеться в 47,7 млн. євро. У цілому проект має бути завершений до 1 січня 2022 року. Інвестиції в рамках програми підвищення ефективності енергоблоків АЕС та збільшення їхньої потужності становитимуть 195 млн. євро. Ми переконані, що цей проект принесе користь як Польщі, так і Україні.

Яким чином Польща може ним скористатися?

По-перше, Польща могла б не лише отримувати електроенергію, але й заробляти а транзиті електроенергії, адже електроенергія з ХАЕС може постачатись через Польщу до інших країн ЄС. Крім того Україна використовуватиме лінію ХАЕС-Жешув для синхронізації власної енергосистеми з енергосистемою ЄС.

Чи проводились вже зустрічі з польською стороною щодо цього проекту?

Звичайно. Зустрічі проводяться з 2015 року. Я особисто брала участь у відповідній зустрічі, яка проходила під час Економічного форуму в Криниці у 2016 році. Там я зустрічалась з віце-міністром закордонних справ Польщі Беатою Стельмах, міністром енергетики Кшиштофом Тхужевським, міністром інновацій та розвитку Єжи Квєчинським та уповноваженим польського уряду з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Піотром Наімським. Пізніше відбулися також зустрічі на рівні урядів обох країн, а також з польським системним оператором PSE, з якими обговорювались технічні питання реалізації проекту енергетичного мосту. На жаль, тоді не було прийнято жодних рішень.

У 2017 році відбулася презентація проекту, на якйі були присутні міністри енергетики України та Польщі - Ігор Насалик та Кшиштоф Тхужевський, у ній також взяв участь Піотр Наімський.

Багато розмов, але який результат? Нещодавно в Gazeta Wyborcza з'явилася стаття Анджея Кубліка, в якій він заявив, що Польща не зацікавлена в цьому проекті. Більше того, він писав, що Міністерство енергетики Польщі нічого не знає про конкурс, про який ви говорили.

Я можу говорити лише про зустрічі, які відбулися. На жаль, польська сторона не надала нам своєї офіційної позиції. Президент Енергоатома Юрій Недашковський особисто відвідав Міністерство енергетики Польщі в травні 2017 року, де провів відповідні переговори. На них міністра Тхужевського представляв його заступник Анджей Піотровський. Польська сторона сторона досконало поінформована стосовно проекту і має уяву щодо термінів його реалізації, зокрема проведення згадуваного конкурсу.

Не виключено, що ми ще офіційно не повідомили польську сторону про конкурс, але тут у Києві є польське посольство, а інформація про його реалізацію опублікована в офіційному урядовому виданні "Урядовий кур'єр".

Тут є ще один ньюанс. Під час однієї з зустрічей польська сторона повідомила, що була б зацікавлена в закупівлі електроенергії лише у випадках гострої потреби. В той час коли АЕС виробляє енергію рівним графіком.

Польська сторона безумовно має потребу в електроенергії у випадках гострого дефіциту. Це не має значення для стабільної роботи блоків АЕС. Польща може отримувати від нас необхідні обсяги електроенергії, а решту транспортувати в інші країни і заробляти гроші на транзиті.

Однак це вимагає зацікавленості з боку польської сторони та прагматичного підходу.

Можливо, польським компаніям цей проект не цікавий, бо від для них не вигідний?. Адже електроенергія з ХАЕС буде конкурувати з електроенергією польських виробників.

Жодної конкуренції. Давайте навіть припустимо, що всю енергію від ХАЕС буде відправлено до Польщі ...

... Про які обсяги йде мова?

Ми говоримо про 1000 МВт встановленої потужності третього енергоблока ХАЕС. А це становить лише 1% від загальної встановленої потужності Польщі. До того ж ця енергія повинна бути спрямована не лише у Польщу, а й до Угорщини. Навіть якщо все йде до Польщі, що означатимуть 1000 МВт для загального обсягу виробництва у Польщі?

Більше того, ця електроенергія буде надаватися на ринкових умовах. Її ціна визначатиметься на основі угоди з компанією-покупцем. І вже цей польський покупець приймав би рішення, за якою ціною продаватиме електроенергію на ринку. Енергоатом не планує продавати електроенергію в Польщі. Ми хочемо продати її на українсько-польському кордоні.

Питання полягає в тому, чи не є більш вигідним для Польщі побудувати власну АЕС замість того, щоб інвестувати в українську і де-факто фінансувати будівництво 3-го і 4-го блоку ХАЕС?

Якщо ми говоримо про поглиблену співпрацю, то можна було б розглядати перспективу отримання Польщею гарантованих обсягів електроенергії, виробленої на 3-му і 4-му блоках.

Але на сьогодні мова не йде про будівництво  енергоблоків № 3 та № 4, а лише про відновлення схеми, яка діяла за часів СРСР та до 1993 року, коли електроенергія з ХАЕС постачалась до Польщі. А в майбутньому електроенергія може надходити і в зворотньому напрямку – з Польщі в Україну.

На сьогодні 70% палива для українських АЕС надходить з Росії. При цьому відбувається процес його заміщення, але в минулому році імпорт з Росії навіть трохи зріс.

Зараз ми здійснюємо програму диверсифікації джерел постачання палива. Свого часу ми купували 100% палива в Росії, але зараз це вже не так. На шістьох енергоблоках українських АЕС вже використовуємо паливо виробництва американської компанії Westinghouse.

Цей процес продовжиться, але він потрібує часу.

Коли розпочнеться використання американського палива на ХАЕС?

Програма диверсифікації джерел постачання палива на українські АЕС триває. Відповідно до її стратегії, частка одного постачальника не повинна перевищувати 55% від загальних обсягів палива, що закуповується.

Окрім того, ми повинні пам'ятати, що не можна просто взяти і замінити паливо ТВЕЛ на Westinghouse. Процес заміщення займає тривалий час.