Прес-центр

Голова Держатомрегулювання Григорій Плачков подякував МАГАТЕ за незмінну позицію щодо визнання АРК КРИМ невід’ємною частиною території України

Розмір шрифту

Скинути
18.09.2018

Очільник офіційної делегації України на Генеральній конференції Міжнародної аґенції з атомної енергії (МАГАТЕ), голова Державної інспекції з ядерного регулювання України Григорій Плачков подякував МАГАТЕ за незмінну позицію щодо визнання АРК Крим невід’ємною частиною території України.  Про це він заявив в рамках загальних дебатів, що відбулись у перший день Генеральної конференції.

Темою №1 у обговоренні цьогорічної Генеральної конференції стала озвучена позиція США щодо ядерної програми Ірану.  Так, міністр енергетики США Рік Перрі зачитав послання президента США Дональда Трампа, в якому йдеться, що Сполучені Штати Америки виступають за те, щоб Іран ніколи не отримав доступ до ядерної зброї. "Ми повинні забезпечити виключно мирний характер ядерної програми Ірану і назавжди перекрити Тегерану всі шляхи до створення ядерної зброї", - йдеться в посланні Трампа. Крім того, президент США нагадав про Сирію і про те, що Дамаск "повинен в повному обсязі співпрацювати з МАГАТЕ, дотримуючись свої зобов'язання за гарантіями агентства".

Як повідомлялося, також до складу офіційної делегації входять в.о. голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський, перший заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Тетяна Максимець,   заступник директора департаменту ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Світлана Кульчицька, президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський, голова ДНТЦ ЯРБ Ігор Шевченко, голова Державного Агентства з управління зоною відчуження Віталій Петрук та інші.

У другий день конференції, 18 вересня, очільник Держатомрегулювання Григорій Плачков провів зустріч з директором Бюро Австралії з гарантій та нерозповсюдження Робертом Флойдом, за результатами якої була підписана Адміністративна Домовленість згідно з Угодою між Урядом України та Урядом Австралії про співробітництво в галузі використання ядерної енергії в мирних цілях. Домовленість встановлює процедури надання звітної документації щодо передач ядерних матеріалів, а з її підписанням відкривається правове поле для укладання контрактів на постачання концентрату урану до України.

Крім того, 18 вересня Григорій Плачков провів зустріч з Директором Відділу операцій «С» Департаменту гарантій МАГАТЕ Гарольдом Баррозо Джуніор, під час якої сторони обговорили поточний стан справ з реалізації інтегрованих гарантій та напрями оптимізації верифікаційної діяльності в Україні. Баррозо подякував Україні за активне співробітництво з вирішення робочих питань, що були визначені під час чергового засідання Групи Вищого рівня із застосування гарантій (SIRG), яке відбулось в Україні в червні 2018 року.

Державною інспекцією ядерного регулювання України та її організацією технічної підтримки – Державним науково-технічним центром з ядерної та радіаційної безпеки та Федеральним міністерством довкілля, охорони природи та безпеки реакторів Федеративної Республіки Німеччина та його організацією технічної підтримки – Товариством з безпеки установок та реакторів підписано Меморандум про науково-технічне співробітництво в галузі ядерної безпеки. Документ підписали голова Держатомрегулювання Григорій Плачков та Директор Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Ігор Шевченко. З німецької сторони Меморандум підписали від Федерального міністерства – пан Вольфганг Клустер та директор Товариства з безпеки установок та реакторів – Уве Штоль.

У завершальні дні Конференції Григорій Плачков провів ряд важливих зустрічей, зокрема із заступником генерального директора Генеральної дирекції енергетики Європейської Комісії Томасом Герассімосом. У ході зустрічі обговорювались питання виконання Україною Національного плану заходів за результатами стрес-тестів, результати проведення першої тематичної перевірки під егідою ENSREG з управління старінням, питання диверсифікації постачання ядерного палива для енергоблоків АЕС України, а також інші  напрями співробітництва України та Європейської Комісії.

Також делегація України провела зустріч з високопосадовцями Департаменту енергетики США Брентом Парком та Едвардом МакГінісом, яка була присвячена обговоренню основних напрямів співробітництва України та США, зокрема, експлуатація ядерного палива виробництва компанії Westinghouse на АЕС України та подальше розширення обсягів постачання цього палива, процес будівництва Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива.

Нагадаємо, 17 вересня 2018 року у м. Відень (Республіка Австрія) розпочала роботу чергова 62-а сесія Генеральної Конференції МАГАТЕ. Під час сесії, яка триватиме до 21 вересня, делегати обговорять низку питань, серед яких діяльність агентства в сфері ядерної науки і технологій, їх практичне застосування, підвищення ефективності МАГАТЕ в напрямі здійснення гарантій і розширення міжнародного співробітництва з проблематики ядерної та радіаційної безпеки.

Цьогорічний науковий форум присвячений ролі атомної галузі у запобіганні зміні клімату. Також окремі заходи присвячені технологіям малих реакторів як перспективі розвитку атомної  енергетики у світі.

Також у рамках Генконференції відбулася презентація розробленого в МАГАТЕ обладнання віртуальної реальності, яке використовується в процесі підготовки працівників служб надзвичайного реагування на радіаційні та ядерні інциденти. Таке обладнання вже використовується на курсах, що проводяться під егідою МАГАТЕ.

Довідково: Міжнародна аґенція з атомної енергії є провідним світовим міжнародним урядовим форумом науково-технічної співпраці в сфері мирного використання ядерних технологій. Станом на квітень 2015 року до складу Агентства входить 164 країни-члена. МАГАТЕ входить до загальної системи міжнародних організацій ООН, а його відносини з ООН базуються на окремій угоді від 1959 року.

За матеріалами Держатомрегулювання та світових ЗМІ