Пресцентр

Декарбонізувати електроенергетику раніше за всіх Велика Британія планує завдяки мирному атому

Розмір шрифту

Скинути
28.10.2021

Британський уряд оголосив про план декарбонізації енергосистеми країни до 2035 року замість попереднього показника – 2050 року, маючи на меті випередити у цьому інші країни з розвиненою економікою. Цей план спрямований на створення безпечного енергетичного сектора, що включає активне використання ядерних потужностей і відтак знижує залежність від викопного палива. Також план передбачає зниження залежності від нестійких цін на енергоносії.

Міністр у справах бізнесу, енергетики та промислової стратегії Великої Британії Квасі Квартенг представив законопроєкт про фінансування ядерної енергії, який використовуватиме модель бази активів, що регулюються (Regulated Asset Base – RAB) для будівництва майбутніх АЕС. Очікується, що нова модель фінансування залучить більш широке коло приватних інвестиції в нові атомні проєкти, знизивши вартість їхнього фінансування та витрати для споживачів.

«Наявна схема фінансування призвела до того, що надто багато іноземних ядерних розробників відмовилися від проєктів, що відкинуло Велику Британію на роки назад, – зазначив пан Квартенг. – Нам терміново потрібен новий підхід до залучення британських фондів та інших приватних інвесторів для підтримки нових широкомасштабних атомних електростанцій у королівстві».

Міністр висловив упевненість у тому, що нова модель є безпрограшною для британської ядерної енергетики, оскільки зможе стимулювати більше різноманіття приватних інвестицій, від чого у кінцевому підсумку виграють всі.

Асоціація ядерної промисловості (Nuclear Industry Association – NIA) привітала новий законопроєкт про фінансування атомної енергетики, заявивши про вкрай необхідну нині мобілізацію інвестицій в нові атомні потужності.

Майже рік тому влада Великої Британії опублікувала свою «Білу книгу» з енергетики, в якій атомний сектор визначено як спосіб допомогти королівству досягнути чотирикратного збільшення виробництва чистої енергії. У плані, розробленому очільником уряду Борисом Джонсоном, йдеться про конкретні кроки протягом наступного десятиліття зі скорочення викидів у промисловості, транспорті й домогосподарствах. При цьому уряд має підтримати сотні тисяч нових «зелених» робочих місць. Щоб забезпечити надійність енергосистеми, вітрова та сонячна енергія мають бути доповнені іншими чистими технологіями – такими, як ядерні, які можуть стабільно постачати електроенергію, йдеться у повідомленні.

Уряд Сполученого Королівства також взяв на себе зобов’язання виключити вугілля з процесу виробництва електроенергії не пізніше 2025 року.

Подальші подробиці своїх глобальних планів з досягнення «чистого нуля» влада озвучить перед тим, як країна прийматиме у себе саміт ООН з клімату COP26, який відбудеться з 31 жовтня по 12 листопада у Глазго.

Для довідки:

Ядерна енергетика забезпечує близько 16% електроенергії у Великій Британії, але терміни експлуатації наявного парку реакторів добігають кінця. У 2016 році уряд узгодив контракти на будівництво нової атомної станції Hinkley Point C, яка забезпечить 7% від поточних потреб британців у електричній енергії.  

Історично Велика Британія була лідером атомної енергетики в Європі. У жовтні 1956-го королева Єлизавета II офіційно оголосила про відкриття першої АЕС – Calder Hall. Ця станція стала другою у світі – після радянської Обнінської АЕС. Через шість років у королівстві ввели в експлуатацію ще дві станції – Bradwell у графстві Ессекс та Dounreay на півночі Шотландії. Остання мала ядерні установки на швидких нейтронах. Загалом з 1956-го по 1988 рік у Сполученому Королівстві ввели в експлуатацію 12 атомних електростанцій.