Пресцентр

На тлі енергетичної кризи Франція оголосила про намір побудувати нові атомні реактори

Розмір шрифту

Скинути
10.11.2021

Франція перезапустить свою програму ядерної енергетики та відновить будівництво великих ядерних реакторів за технологією EPR покоління 3+. Про це заявив президент Франції Еммануель Макрон під час телезвернення до нації, зауваживши, що нові атомні потужності мають гарантувати енергетичну незалежність країни та дадуть можливість досягнути вуглецевої нейтральності до 2050 року.

«Ми збираємося вперше за десятиліття відновити будівництво ядерних реакторів у нашій країні та продовжувати розвивати відновлювані джерела енергії», – сказав він.

Причому в боротьбі країн Європи з різким зростанням цін на енергоносії, Франція, за словами лідера країни, піде шляхом, відмінним від таких сусідів, як Німеччина, яка після ядерної катастрофи на Фукусімі в Японії, вирішила поступово відмовитися від атомної енергетики.

Очікується, що уряд Макрона протягом найближчих тижнів оголосить про будівництво до шести нових великих реакторів.

Раніше уряд заявляв, що не запускатиме жодних нових проектів реакторів EPR третього покоління, доки не буде завершено будівництво державної атомної електростанції EDF (EDF.PA) у Фламанвілі на північному заході Франції. Однак у середині жовтня Макрон повідомив про те, що інвестиції в будівництво ядерних реакторів стануть пріоритетом програми «France 2030».

Про зміну намірів французька влада заявила після звіту системного оператора та оператора магістральних мереж Франції RTE, в якому рекомендувалося будівництво великих реакторів типу EPR для забезпечення енергетичного переходу країни. Цьому передував профільний звіт Електроенергетичної компанії Франції (EDF) уряду про можливість будівництва шести нових EPR.

В умовах енергетичної кризи все більше європейських країн оголошують про намір розширити свої атомні програми, не стільки за рахунок малих модульних реакторів, більшість з яких досі перебувають на стадії розробки проєкту, а добудовуючи чи зводячі нові великі атомні блоки. Нещодавно Велика Британія заявила, що завдяки мирному атому планує декарбонізувати електроенергетику раніше за інші розвинені країни – до 2035 року. Зараз на британській Хінклі-Пойнт зводять два нові потужні енергоблоки.

Сусідня з Україною Польща, яка немає власних атомних станцій, також робить ставку на ядерну енергетику, декларуючи намір збудувати дві АЕС і запустити перший енергоблок у 2033 році. Словаччина добудувала атомну станцію Моховце. І це далеко не повний перелік країн, які мають на меті розвивати свої атомні потужності.

Між тим Україна вже розпочала практичну роботу з будівництва третього блоку Хмельницької АЕС. Енергоатом разом з американською компанією  Westinghouse на ХАЕС реалізують пілотний проєкт за реакторною технологією AP1000. На початку листопада 2021 року висококваліфіковані інженери Westinghouse відвідали майданчик Хмельницької АЕС для детального обстеження третього енергоблока станції.

Фахівці американської компанії після проведення gap-analysis проєкту добудови третього енергоблока ХАЕС запропонують практичні шляхи успішної реалізації проєкту.

За умовами меморандуму про співпрацю між Енергоатомом та Westinghouse американська реакторна установка АР-1000 на Хмельницькій АЕС стане першою, ще чотири енергоблоки АР-1000 буде збудовано на майданчиках інших українських АЕС.

Використання американської технології АР1000 в довгостроковій перспективі дасть українському оператору АЕС можливість забезпечувати найвищий рівень безпеки, надійну роботу атомної генерації та можливість досягнення цілей декарбонізації в умовах збільшення попиту на чисту енергію.