Пресцентр

Канадці втілили проєкт довгострокового зберігання ядерних відходів Порт-Гренбі

Розмір шрифту

Скинути
16.11.2021

У Канаді успішно завершено проєкт щодо переміщення низькоактивних відходів з колишніх підприємств із переробки урану та радію в нове наземне сховище – спеціально спроєктований пагорб, – повідомила Канадська ядерна лабораторія (Canadian Nuclear Laboratories - CNL).

В рамках проєкту Порт-Гренбі було перекинуто близько 1,3 мільйона тонн забрудненого ґрунту і промислових відходів з колишнього сховища на береговій лінії озера Онтаріо на новий об’єкт, адже озерна місцевість – з численними урвищами та піщаними ґрунтами – не підходила для постійного та тривалого зберігання низькоактивних радіоактивних відходів (НАВ). Наразі проєкт переходить у третю фазу – довгострокового моніторингу і технічного обслуговування. Президент і головний виконавчий директор CNL Джо МакБріарті зазначив: «CNL займається очисткою та безпечним поводженням з історичними відходами від імені Atomic Energy of Canada Limited, і ми дуже серйозно ставимося до відповідальності, що лягла на наші плечі. CNL застосовує перевірені інженерні методи стримування, які використовувалися у всьому світі для вирішення складних екологічних проблем». 

Так звані історичні відходи – це відходи від підприємств з переробки урану та радію колишньої корпорації Eldorado Nuclear та її попередників із приватного сектора, які працювали з 1930-х по 1988 рік. Рекультивацію проводили поетапно. Кожна секція об’єкту піддавалася суворому тестуванню – для підтвердження, що весь забруднений матеріал видалено. Відтак всі перевірені площі засипали чистим ґрунтом і відновили за допомогою гідропосіву та висадки рослинності.

«Ця віха уособлює прогрес в одній з найбільших та найскладніших місій з очистки довкілля у Канаді», – сказав пан МакБріарті.

Для довідки:

Будівництво кургану Порт-Гренбі почалося 2016 року та включало установку багатошарового облицювання і покриття для безпечної ізоляції відходів від довкілля. Сховище є високотехнологічним комплексом, що складається з багатьох шарів природних і штучно розроблених матеріалів та систем. Виїмку й вивезення відходів завершили в листопаді 2020-го. За переконанням CNL, системи всередині насипу і по периметру об’єкта надають можливість стримувати і контролювати його безпеку протягом сотень років.