Пресцентр

Атомна енергетика доводить своє лідерство у стабільному виробництві електроенергії: кейс Польщі та Німеччини

Розмір шрифту

Скинути
16.12.2021

Сусідка України – Польща – зіштовхнулася з дефіцитом електроенергії, через що була змушена зробити запит про допомогу. Виявилося, що Німеччина, де найважливішим джерелом енергії залишається викопне паливо, не може постійно підтримувати поляків. Як свідчать дані Федерального статистичного управління, з липня по вересень цього року кількість електроенергії, виробленої вугільними електростанціями, зросла на 22,5%. Водночас частка відновлюваних джерел впала. Також знизилася частка енергії, виробленої з природного газу – різке підвищення ціни на цей ресурс закономірно призвело до зниження його частки в енергобалансі. Таким чином, частка традиційних джерел енергії становила 56,9%.

«Незважаючи на усі зусилля з досягнення кліматичних цілей, вугілля, атомна енергія та газ так само продовжують бути найважливішими джерелами енергії у Німеччині», - зазначив канал ARD TV.

У першій половині 2020 року майже 52% електроенергії у Німеччині вироблено за допомогою відновлюваних джерел. Але у першій половині цього року тенденція пішла на спад – частка ВДЕ становила лише 44% і у третьому кварталі продовжувала курс на зниження. Зокрема, кількість електроенергії, виробленої вітряками, знизилася з липня по вересень на 2% порівняно з періодом минулого року, а від фотоелектричної енергії – на 2,8%.

Збільшилася й частка імпортованої Німеччиною з-за кордону електроенергії – на 13,6% порівняно з попереднім роком. Імпорт з Франції, країни-світового лідера з виробництва атомної енергії – більш ніж подвоївся. У цьому контексті намагання Німеччини уникнути ядерної енергетики будь-якою ціною виглядає щонайменше дивно.

Чи не настав час німецькому уряду замислитися про зміну енергетичної політики у бік стабільності та чистоти, поновивши атомні потужності? Про це останнім часом говорять не лише політики, але й науковці.

«Вибух будівництва «зеленої» енергетики призвів до погіршення енергетичної безпеки багатьох країн, зокрема, і України. Особливо це на собі відчули країни Євросоюзу, у яких частка виробітку електричної енергії з ВДЕ сягає більше 50%, адже ВДЕ - це дуже нестабільні джерела енергії, які повністю залежать від погодних умов. Як свідчить статистика, у 2021 році виробництво енергії від таких джерел знизилося на 2-10% в залежності від виду генерації», - пояснив доцент кафедри електричних станцій та систем Вінницького національного технічного університету Владислав Лесько.

Український вчений зазначив, що у «постковідний» період у світі зростає кількість електричної енергії, виробленої з теплових та газових електричних станцій, які є основними забруднювачами атмосфери. Бо основною маневровою генерацією у Європі залишаються вугільні та газові станції. Тим часом, відповідно до остатньої кліматичної конференції ООН, яка відбулася в Глазго, шлях розвитку економіки світу лежить тільки через зменшення викидів парникових газів – тобто декарбонізацію.

У виграші залишаються країни, де на енергетику ВДЕ мають найменший вплив та водночас частка атомної генерації становить більше 30% (Франція, Японія, Україна), а також у наявності маневрові потужності.

«Зростання частки ВДЕ призводить до збільшення маневрових потужностей, які працюють на викопних видах палива, і збільшують кількість викидів парникових газів. Отже, постає питання чи дійсно ВДЕ є «зеленою» енергетикою? Тільки атомна генерація є найбільш екологічною та дешевою, а разом у поєднанні з гідрогенерацією ГЕС та ГАЕС може сприяти розвитку нашої країни на шляху до декарбонізації енергетики», - розповів Владислав Лесько.

   regular pyramid built from four equilateral triangles

На сьогодні частка енергії, виробленої АЕС України, сягає близько 60%. Для збільшення кількості маневрових потужностей єдиним шляхом є добудова Дністровської та Ташлицької ГАЕС. Це також підвищить рівень енергетичної безпеки України. Отже, вірним напрямом розвитку енергетичної галузі України стане побудова нових блоків атомних станцій. Адже це на сьогодні є світовим трендом: наприклад, Китай збирається побудувати за 15-20 років 150 блоків АЕС.

Варто пам’ятати, що країни ЄС мають єдину енергетичну систему, до якої має доєднатися найближчим часом Україна. Наша держава розглядатиметься як сильний та рівноправний партнер лише за умови розвиненої та потужної атомної енергетики, здатної за потреби допомогти іншим країнам та стабільно забезпечувати доступною та чистою електроенергією своїх громадян і промисловий сектор.