Пресцентр

Відбулась зустріч Friendly Nuclear UA про інвестиційні проекти Енергоатома. Конспект лекції

Розмір шрифту

Скинути
12.08.2015

6 серпня відбулась чергова зустріч у рамках проекту Friendly Nuclear UA («Дружній Атом») на тему «Інвестиційні проекти Енергоатома». Учасники зустрічі мали можливість отримати інформацію про усі успіхи та перешкоди у процесі реалізації інвестиційних програм Компанії, яких на сьогоднішній день є вісім основних. Доповідачем виступив Григорій Плачков, заступник директора з інвестицій та перспективного розвитку НАЕК «Енергоатом».
 

Під час заходу учасники обговорили такі інвестиційні проекти Компанії, як Комплексна (зведена) програма з підвищення безпеки АЕС (КЗПБ), створення комплексів переробки радіоактивних відходів, реконструкція системи технічного водопостачання на Южно-Українській АЕС, реконструкція відкритих розподільчих споруд ЗАЕС, ХАЕС та РАЕС, будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, будівництво енергоблоків № 3,4 ХАЕС та добудова гідроагрегатів Ташлицької ГАЕС.

Пропонуємо короткий конспект доповіді Григорія Плачкова.

 

Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків АЕС України направлена на здійснення усіх постфукусімських заходів на атомних електростанціях, заміну застарілого обладнання, підвищення рівня безпеки АЕС до міжнародного рівня.

Вартість проекту близько 20 млрд грн (українська частина) інша частина проекту фінансується за рахунок кредитних коштів ЄБРР та Євратом – 600 млн євро під державні гарантії. Цей кредит найбільший в історії енергетики України. Кредит направлений саме на провадження постфукусімських заходів. Програма мала бути завершена до 2017 року, проте через зміни влади та бюрократичні погодження, Компанія займається зміною термінів цієї програми до 2020 року.

У рамках КЗПБ вже оголошено 9 міжнародних торгів. В частині проекту, що кредитується європейськими банком реконструкції та розвитку та Євратом відповідно до міжнародних договорів, торги проводяться відповідно до правил закупівель товарів та послуг ЄБРР, і в відкритому міжнародному конкурсі може взяти участь будь-хто, якщо наддасть відповідний пакет документів.

Ми підвищуємо безпеку не тільки в рамках кредиту. В атомників підвищення безпеки ­­­­­­­– це  філософія нашої роботи. Цей процес постійний і ми ніколи не зупиняємось підвищувати безпеку, ми цим займаємось кожного дня, це наш прямий обов’язок.

Будівництво енергоблоків № 3,4 Хмельницької АЕС. Це політичний проект. Як ви знаєте, Україна ратифікувала з Росією договір про добудову цих енергоблоків та прийняла Закон України щодо вибору типу реактора. Кредит на добудову мав виділятися нам під державні гарантії, проте Російська Федерація змінила умови фінансування і вирішила зробити проект комерційним. Це призвело до гальмування проекту. Зараз прийнято рішення про денонсацію цих угод. Це буде два законопроекти – перший про вибір типу реактора, а другий – договір з РФ, бо ми вважаємо, що Росія свої умови не виконує.

Чи потрібно їх добудовувати? Так. Вічно продовжувати ресурс атомних енергоблоків неможливо. Колись прийде момент, що доведеться знімати енергоблоки з експлуатації. У тепловій генерації нові блоки не будуються. Останній блок, побудований в атомній сфері – у 2004 році. Також були запущені Дністровська та Ташлицька ГАЕС. Більше нічого не будувалось. Так, необхідний ріст альтернативних джерел енергії. Але він може бути тоді, коли в країні немає війни. В іншому випадку, це «іграшки для багатих країн».

Будівництво комплексів з переробки радіоактивних відходів. Вони мають бути на чотирьох майданчиках АЕС і переробляти їх РАВ. Завершувати проекти створення таких комплексів допомагає співробітництво з Європейською Комісією у рамках програми TACIS та INSC.

Реконструкція систем водопостачання на Южно-Українській АЕС також достатньо великий проект. Зараз ми спостерігаємо дуже гостру проблему на ЮУАЕС – це температура циркуляційної води: дуже сильно нагрівається вода в р. Південний Буг, а через те що температура води нагрівається більше 31 °С, атомні енергоблоки необхідно розвантажувати до безпечного режиму щоб попередити аварійну ситуацію.

Нагрівання води для енергетичної безпеки вкрай серйозна ситуація. Вже говорять, що таке сухе літо, як цього року, в останнє спостерігалось в 1921 році. ПАТ «Укргідроенерго» довелось зменшити виробництво енергії до 28% з цих же причин.

Один із найбільш важливих мережевих проектів – це реконструкція трьох розподільчих мереж для атомних електростанцій – ОРУ ЗАЕС, ОРУ РАЕС і ОРУ ХАЕС. Міністр енергетики хоче відкрити лінію «Рівненська АЕС – підстанція Київська» вже 1 грудня. А я не проти, щоб вона відкрилась 22 грудня, до Дня енергетика.

Реконструкція ОРУ РАЕС і ХАЕС реалізовується за рахунок тарифу, оскільки проекти затвердженні розпорядження КМУ. Також існує проблема з відведенням земель для збільшення ОРУ ЗАЕС. Ми вже рік і два місця відводимо землі під розширення ОРУ. Виявилось, що у трьох міст немає генеральних планів (Енергодар, смт Суворове та Київ). А згідно статті 24 Закону України «Про містобудівну діяльність» змінювати призначення земель без загального плану розвитку територій заборонено.

Ще один не менш важливий проект – будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Це достатньо довгий проект, він починався ще у 2005 році, і ми вже десь на фінішній прямій. Одразу розвінчаю міфи, що на ЦСВЯП звозитимуть «відходи» з усієї Європи – це неправда. Це сховища для відпрацьованого палива тільки наших АЕС – для Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС. На Запорізькій АЕС успішно експлуатується ССВЯП пристанційного типу.

Формально ми зараз застряли на етапі відведення землі під будівництво ЦСВЯП. Адміністрація Зони відчуження стверджує, що у них немає архітектора, Київська рада не хоче на себе брати цю відповідальність, а Кабмін вважає, що землю вже відведено. Додатково ніяк не можемо перезатвердити ТЕО проекту, щоб була можливість залучати до фінансування проекту інвесторів. Затверджене ТЕО також є підставою для включення проекту у тариф.

Проект ЦСВЯП дуже швидко окупається, за два роки. При цьому, в енергетиці мінімальні терміни окупності проектів приблизно 7-8 років. 

Щодо закінчення будівництва Ташлицької ГАЕС – у наших планах це добудова хоча б третього гідроагрегату. Цей проект також пов'язаний із забезпеченням ЮУАЕС необхідної кількості води та врегулювання пікових навантажень.

«Реалізація інвестпроектів в Україні – подвиг», - підсумував Григорій Плачков.

Усі проекти, що реалізуються НАЕК «Енергоатом», зазначені у Плані Кабінету Міністрів України та Коаліційній Угоді.

Просимо усіх бажаючих заздалегідь інформувати організаторів про бажання взяти участь у зустрічах Friendly Nuclear UA, пропонувати цікаві для вас теми та формат заходів.

Ініціатива «Дружній Атом» покликана забезпечити ширший доступ до інформації, створити дискусійний майданчик для усіх зацікавлених – від студентів до працівників галузі, надати можливості висловити різні думки та бути почутими.