Пресцентр

Відбулась зустріч Friendly Nuclear UA про екологічні аспекти роботи АЕС

Розмір шрифту

Скинути
02.06.2015

Третя дискусійна зустріч в рамках проекту Friendly Nuclear UA / «Дружній Атом» відбулася в четвер, 28 травня в прес-центрі ДП «НАЕК «Енергоатом». На зустрічі, яка була присвячена екологічним аспектам діяльності АЕС, були присутні, зокрема, представники Держатомрегулювання, асоціації «Молодіжна енергетична спільнота», студенти, екологи нафтопереробної галузі, екологічні аудитори та консультанти НАЕК «Енергоатом» з екологічних та соціальних питань. На жаль, представники інших недержавних організацій екологічного спрямування, які попередньо виявили зацікавленість, не взяли участі у заході.

Ключовим доповідачем на тему: «Системи екологічного менеджменту на АЕС, нерадіаційний та радіаційний впливів діючих атомних станцій та дотримання Компанією вимог українського природоохоронного законодавства та положень міжнародних угод» був Олександр Немцов, начальник відділу екології НАЕК «Енергоатом».

Пропонуємо найцікавіші висловлювання учасників дискусії та фрази, варті уваги.

Олександр Немцов

Нормативні вимоги з регулювання екологічної безпеки однакові для ядерних установок та інших промислових об’єктів.

Планування екологічної діяльності стало ефективнішим із впровадженням міжнародного стандарту ISO 14000 та сертифікації на його відповідність структурних підрозділів та Дирекції Компанії міжнародною організацією. Водночас ми почали сертифікувати власний персонал, який може самостійно проводити аудити на відповідність вимогам стандарту. Взаємоперевірки сприяють обміну знаннями та найкращим досвідом між персоналом відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом».

Найбільша кількість експлуатаційних радіоактивних відходів утворюється при планових ремонтах АЕС.

Майже 90% екологічного податку, який сплачує Енергоатом – сплата за утворення та тимчасове зберігання радіоактивних відходів (РАВ). Ці кошти відраховуються  на майбутнє захоронення відходів.

Серед основних шляхів антропогенного навантаження на навколишнє середовище є водоспоживання діючих АЕС, яке у 2014 році склало близько 500 млн куб метрів.

Людвіг Литвинський, експерт з екологічних та соціальних питань Групи управління проектом КЗПБ

За рівнем деталізації моніторинг стану навколишнього середовища в зонах спостереження діючих АЕС України співставний з Францією, США, Великобританією.

Радіоактивне забруднення, яке має місце в зонах спостереження діючих АЕС, визначається наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. В регіоні розташування  ВП «Южно-Українська АЕС», де ці наслідки найменші, ідентифікуються глобальні випадіння від випробовувань ядерної зброї в атмосфері.

При знятті ядерних енергоблоків з експлуатації їх прямий нерадіаційний та радіаційний впливи на довкілля значно зменшуються порівняно з періодом експлуатації. . Але що стосується радіоактивних відходів, їх загальні обсяги від зняття з експлуатації співставні  з обсягами РАВ, що утворилися протягом експлуатації.

Потреба у грошах, необхідних на поводження із РАВ, утворених на етапі експлуатації АЕС та на етапі зняття з експлуатації майже однакова¹. Сукупні витрати на зняття з експлуатації енергоблоків типу ВВЕР-440 та ВВЕР-1000 не пропорційні потужності блоків та доволі близькі між собою.

Іван Кокарев, Молодіжна енергетична спільнота

З урахуванням ситуації, яка склалася в Україні, я бачу єдино вірним розвиток атомної енергетики. У нас є великі запаси урану, і галузь потрібно виводити з її плачевного стану.

Просимо усіх бажаючих заздалегідь інформувати організаторів про бажання взяти участь у зустрічах Friendly Nuclear UA, пропонувати цікаві для вас теми та формат заходів.

Ініціатива «Дружній Атом» покликана забезпечити ширший доступ до інформації, створити дискусійний майданчик для усіх зацікавлених – від студентів до працівників галузі, надати можливості висловити різні думки та бути почутими.

 

¹ За даними Концепції зняття з експлуатації діючих АЕС України, затвердженої Наказом Міненерговугілля від  12 травня  2004 року  №  249, оцінка розмірів щорічних відрахувань, що відповідають невідкладному рівномірному накопиченню коштів на передачу на захоронення РАВ АЕС,  складає 126,0 млн. грн/рік, в тому числі:

  • 27,1 млн.грн/рік - на експлуатаційні РАВ АЕС;
  • 36,0 млн.грн/рік - на РАВ від переробки відпрацьованого ядерного палива;
  • 62,9 млн.грн/рік - на РАВ від зняття з експлуатації АЕС