Діяльність

Відбулася урочиста презентація вдосконаленого комплексу з переробки радіоактивних відходів Запорізької АЕС

Розмір шрифту

Скинути
20.12.2018

20 грудня 2018 року на Запорізькій АЕС під головуванням президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського за участі представників Європейської комісії, Спільного офісу підтримки управління інструментом з ядерної безпеки (JSO), представників Компанії, фахівців Запорізької АЕС і всіх зацікавлених сторін відбулася урочиста презентація вдосконаленого комплексу з переробки радіоактивних відходів (КП РАВ).

Проект зі створення комплексу з переробки РАВ на Запорізькій АЕС було реалізовано  для приведення системи поводження з РАВ у відповідність до сучасних вимог, а також забезпечення можливості передачі РАВ на остаточне захоронення.

«На Запорізькій АЕС, яка завжди була і є флагманом для впровадження нових технологій, сьогодні розпочинається новий етап розвитку існуючої системи поводження з РАВ. Це – етап завершеного циклу: від утворення до глибокої переробки радіоактивних відходів і отримання кінцевого продукту, придатного для передачі на остаточне зберігання чи захоронення. Практично всі європейські виробники брали участь у створенні цього унікального комплексу переробки РАВ. Основне технологічне обладнання було поставлене за рахунок коштів міжнародної допомоги у рамках програми TACIS в обсязі 11,5 млн євро», - зазначив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський.

Вибір технологій переробки РАВ здійснювався з урахуванням міжнародного досвіду, рекомендацій МАГАТЕ та Європейської комісії. Проектування і компоновка будівлі виконувались одночасно із виготовленням обладнання оскільки устаткування великогабаритне і складне.

«Проект, завершення якого ми сьогодні відзначаємо, - це останній проект програми TACIS. Далі вступила в дію програма «Інструмент співробітництва з Ядерної Безпеки» (ІСЯБ), програма у більшій мірі зі співробітництва. Зважаючи на те, що вчора був день святого Миколая, думаю, що сьогоднішній захід - це дуже хороший подарунок. Запорізька АЕС має тепер дуже хороший комплекс для поводження з РАВ», - сказав керівник проекту від Європейської комісії Хенк Вай Рай, додавши, що дуже цінує ті дружні, конструктивні дискусії, що велись протягом реалізації проекту.

«Я хочу від імені колективу Запорізької АЕС подякувати всім учасникам проекту, виробникам, постачальникам обладнання, проектувальникам, будівельникам, монтажникам, всім хто брав участь в цьому процесі. Дуже дякую вам всім!», - подякував і привітав всіх учасників проекту генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець.

Учасники заходу здійснили обхід приміщень комплексу, оглянули змонтоване обладнання. Прийом комплексу в промислову експлуатацію планується відразу після завершення випробувань на реальних РАВ в 2019 році.

До складу комплексу входять: установка спалювання, прес-суперкомпактор, установка фрагментації, установка вимірювання активності та радіонуклідного складу («паспортизатор»), сучасна система радіаційного контролю, допоміжні системи та обладнання.

Модернізація існуючої системи дозволила створити повний цикл поводження з радіоактивними відходами. Нове обладнання повністю відповідає останнім світовим тенденціям в сфері поводження з РАВ та є найсучаснішим з існуючих на даний момент.

З 27 грудня 2017 року комплекс випробовувався на так званих імітаторах радіоактивних відходів. Період, що минув, дозволив переконатися, що обладнання правильно працює і чітко взаємодіє з усіма системами будівлі. Найближчим часом будуть проведені випробування на реальних РАВ.

Довідка. Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році.