Діяльність

Енергоатом отримав ліцензію на експлуатацію енергоблоку №3 Запорізької АЕС

Розмір шрифту

Скинути
07.11.2017

Голова Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорій Плачков урочисто вручив президенту Енергоатома Юрію Недашковському ліцензію на експлуатацію ядерної установки енергоблоку №3 Запорізької АЕС до 5 березня 2027 року.

Григорій Плачков привітав президента Енергоатома Юрія Недашковського та колектив Компанії з успішним виконанням усіх узгоджених з ДІЯРУ заходів з продовження терміну експлуатації і підвищення рівня безпеки третього енергоблоку Запорізької АЕС. «Це дійсно видатна подія для української атомної енергетики. На третьому блоці ЗАЕС виконано найбільший обсяг заходів, замінено дуже багато обладнання, яке відпрацювало свій ресурс. Зокрема, значний обсяг робіт виконано на всіх трьох каналах безпеки, замінено конденсатор турбіни блоку, тобто оновлено обладнання, яке безпосередньо відповідає за безпеку експлуатації», - зазначив голова Держатомрегулювання. 

У свою чергу Юрій Недашковський висловив подяку усім, хто брав участь у підготовці блоку до роботи у понадпроектний термін. «Дякую за  напружену роботу колективу Запорізької атомної електростанції, фахівцям Держатомрегулювання, Дирекції Енергоатома, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, які працювали практично без вихідних. Кожний блок, термін експлуатації якого ми продовжуємо, має індивідуальні особливості і потребує окремого підходу. Це вперше, коли нам не було соромно, за те, що довелось би просити про перенос термінів виконання окремих заходів. Виконані усі заходи, це - найбільший обсяг за всю історію продовження ресурсу енергоблоків. Наша головна мета – безпека експлуатації АЕС і ми робимо все щоб вона була на найвищому рівні», - підкреслив президент Енергоатома.

Генеральний директор ЗАЕС Олександр Остаповець, присутній на врученні ліцензії, зазначив, що з пуском третього енергоблока, вже половина енергоблоків Запорізької АЕС працює в понадпроектний термін. «Ми перетнули екватор і маємо намір лише нарощувати темпи, використовуючи накопичений досвід. Хочу подякувати за працю і відданість своїй справі колективу Запорізької АЕС. Важко переоцінити цей внесок в підвищення енергетичної безпеки України. На сьогоднішній день мета досягнута, енергоблок №3 в мережі. Це наша спільна перемога - Запорізької АЕС, «НАЕК «Енергоатом», залучених дослідних, науково-технічних організацій, Держатомрегулювання» - підкреслив генеральний директор Запорізької АЕС.

Нагадаємо, 3 листопада 2017 року під час відкритого засідання Колегії Держатомрегулювання переважною більшістю голосів було підтримано продовження терміну експлуатації енергоблока №3 ЗАЕС. На засіданні Колегії було відзначено, що результати державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки (Звіт з періодичної переоцінки безпеки - ЗППБ) енергоблока №3 ЗАЕС та інспекційного обстеження підтверджують можливість безпечної довгострокової експлуатації блоку, а заходи з підвищення безпеки та усунення відхилень від норм, правил та стандартів задовольняють вимоги з безпеки за показниками цільових критеріїв безпеки.

6 листопада 2017 року, після 264 діб середнього ремонту, енергоблок №3 ЗАЕС підключено до енергомережі.

Довідка. Третій енергоблок Запорізької АЕС було введено в експлуатацію в 1986 році. 5 березня 2017 року проектний строк експлуатації енергоблока закінчився. Протягом останніх років Україна отримала позитивний досвід щодо продовження експлуатації енергоблоків АЕС в понадпроектний період. Довгострокова експлуатація енергоблоків передбачена стратегічними для країни документами, зокрема – Енергетичною стратегією України на період до 2035 року.

Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та в Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. На ЗАЕС експлуатуються 6 енергоблоків потужністю 1 млн кВт кожен. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 році, третій - в 1986 році, четвертий - в 1987 році, п'ятий - в 1989 році, шостий - у 1995 році.