Діяльність

Енергоатом отримав ліцензію на експлуатацію енергоблока №4 Запорізької АЕС у понадпроектний термін

Розмір шрифту

Скинути
16.10.2018

Голова Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорій Плачков урочисто вручив генеральному директору Запорізької АЕС Олександру Остаповцю  подовжену ліцензію на експлуатацію ядерної установки енергоблока №4 Запорізької АЕС. Вручення відбулось 16 жовтня в офісі Держатомрегулювання.

Григорій Плачков подякував колективу Запорізької АЕС за масштабну та якісну роботу з продовження терміну експлуатації і підвищення рівня безпеки четвертого енергоблока станції. «Висловлюю подяку колективам Держатомрегулювання та Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки, Міненерговугілля – усім причетним до сьогоднішньої події. Бажаю найбільшій АЕС України та Європи – Запорізькій атомній електростанції подальших успіхів у підвищенні надійності та безпеки експлуатації енергоблоків», - додав голова Держатомрегулювання.

Президент Енергоатома Юрій Недашковський висловив задоволення виконанням заходів з продовження ресурсу, що були виконані на енергоблоці №4 ЗАЕС. «Почалась ця робота в далекому 2003 році, коли була прийнята відповідна постанова Уряду щодо продовження термінів експлуатації енергоблоків вітчизняних АЕС. Саме тоді ми почали напрацювання нормативної бази та підходів до виконання заходів з продовження термінів експлуатації блоків. Потім були пілотні блоки, згодом нам вдалось перетворити роботу з підготовки блоків до експлуатації у понадпроектний період на злагоджений виробничий процес. Коли ми продовжили термін експлуатації третього блока Рівненської АЕС, було подолано умовний екватор, оскільки була отримана ліцензія на понадпроектну експлуатацію восьмого з п’ятнадцяти, діючих в Україні атомних енергоблоків. Але сьогодні «екватор» пройдено вже за якістю – за потужністю, адже з отриманням продовженої ліцензії на експлуатацію четвертого блока ЗАЕС більша частина генеруючих потужностей Енергоатома отримала ліцензії на продовжений термін служби. Це ще раз доводить, що в української атомної енергетики є майбутнє. Дякую усім за роботу», - підсумував очільник Енергоатома.

11 жовтня Колегія ДІЯРУ одноголосно підтримала пропозицію схвалити висновок державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока №4 ЗАЕС та встановити дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока – 4 квітня 2028 року. Відповідне рішення було прийнято 11 жовтня на засіданні Колегії ДІЯРУ.

Нагадаємо, що проектний термін експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС закінчився 4 квітня 2018 року. Наразі блок знаходиться в середньому планово-попереджувальному ремонті, протягом якого проведено ряд обов'язкових технічних і організаційних заходів, масштабна реконструкція та модернізація обладнання, встановлене нове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи. Таким чином забезпечена надійна та безпечна експлуатація енергоблока у понадпроектний термін.

Процес продовження терміну експлуатації трьох попередніх енергоблоків Запорізької АЕС показав відповідальність, послідовне і зважене ставлення до проведених заходів не тільки персоналу станції, а й громадськості зони спостереження, органів місцевого самоврядування.

Рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС Державна інспекція ядерного регулювання України приймає після вивчення та затвердження Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблока, в якому експлуатуюча організація обґрунтовує можливість безпечної довгострокової експлуатації блока. Держатомрегулювання вже завершило державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки матеріалів ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС. Згідно із висновками ДІЯРУ(посилання), матеріалами ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС підтверджено спроможність експлуатуючої організації забезпечити під час подальшої експлуатації енергоблока захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища відповідно до вимог норм і правил з ЯРБ.

Довідка. Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році.