Енергоатом

ВП «Запорізька АЕС»

Розмір шрифту

Скинути

Початок будівництва - 1979 р.

Пуск першого енергоблока - 1984 р.

Кількість енергоблоків - 6

Тип реактора - ВВЕР-1000

Сумарна потужність - 6000 МВт

Місто-супутник АЕС - Енергодар, Запорізька область

Запорізька АЕС (ЗАЕС) - найбільша в Європі і в Україні атомна електростанція. Рішення про її будівництво було прийнято в 1977 р.

У 1980 році був затверджений технічний проєкт першої черги Запорізької АЕС у складі чотирьох енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000 сумарною потужністю 4000 МВт. Першого квітня 1980 року покладено перший кубометр бетону у фундамент реакторного відділення першого енергоблока.

У 1989 р. почав функціонувати п'ятий енергоблок, в 1995 році – шостий, який став першим великим промисловим і енергетичним об'єктом, збудованим в незалежній Україні.

Запорізька АЕС – це сучасне високотехнологічне підприємство, потужний постачальник електроенергії в Україні. Щорічно станція генерує п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в державі і половину її виробництва на українських атомних станціях.

За підсумками роботи у 2000 р., Запорізька АЕС визнана однією з трьох кращих атомних станцій світу, яка повністю відповідає вимогам МАГАТЕ.

Запорізька АЕС перша і єдина в Україні впровадила систему сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000, тим самим вирішивши проблему його зберігання на найближчі півстоліття, а також заощадивши величезні кошти для української економіки.

Технологія запорізького ССВЯП базується на збереженні відпрацьованих паливних зборок у вентильованих бетонних контейнерах на спеціальному майданчику в межах атомної станції.

Також на ЗАЕС введена в дію інформаційно-вимірювальна система «Кільце», призначена для постійного контролю за радіаційним станом на проммайданчику атомної станції, в санітарно-захисній та 30-кілометровій зонах спостереження.

Щорічно станція економить десятки мільйонів доларів завдяки тому, що позбулася необхідності вивозити ВЯП. ССВЯП - перший ядерний об'єкт, проект якого пройшов усі стадії розгляду, передбачені ядерним законодавством України.

15 років спостережень, які безперервно ведуться в ході експлуатації ССВЯП, показують, що всі попередні розрахунки щодо безпеки підтверджуються, при цьому більшість параметрів, що контролюються, мають значення, які набагато нижчі граничних, закладених в проект.

Також на ЗАЕС вперше в СНД введена в дію інформаційно-вимірювальна система «Кільце», призначена для постійного контролю за радіаційною обстановкою на проммайданчику атомної станції, в санітарно-захисній та 30-кілометровій зонах спостереження.

У 2007 році в рамках програми міжнародного технічного співробітництва між Європейським Союзом і Україною «Інструмент співробітництва з ядерної безпеки» в Україні стартував проект «Створення національного центру підготовки ремонтного і керівного персоналу НАЕК «Енергоатом» на базі НТЦ Запорізької АЕС». У реалізації проекту брали участь провідні європейські компанії в сфері атомної енергетики, зокрема німецькі AREVA NP GmbH і CA&R Engineering.

20 жовтня 2015 року міжнародна частина проекту була завершена. Допомога Єврокомісії, в рамках якої поставлені 4 тренажера, обладнання для 22 навчальних лабораторій та передані найкращі світові методології навчання ремонтного персоналу і керівників компанії-оператора АЕС склала 12,87 млн євро.

01 вересня 2017 року Оператором АЕС України на базі навчально-тренувального центру ВП ЗАЕС урочисто відкрито тренажерний комплекс спеціальної підготовки ремонтного персоналу для атомної енергетики, який може пишатися першим у своєму роді повномасштабним тренажером реакторної установки енергоблока ВВЕР-1000.

У липні 2016 року вперше в історії експлуатації Запорізької АЕС на станції впроваджено свіже паливо транснаціональної компанії Westinghouse, завантаження якого відбулося в активну зону реактора енергоблока №5. В обсязі першої партії завантажено 42 ТВЗ-WR. В рамках диверсифікації постачання ядерного палива заплановано поетапний перехід на паливо компанії Westinghouse чотирьох енергоблоків Запорізької АЕС.

Дуже важливим напрямком роботи на Запорізькій АЕС є продовження термінів експлуатації. Тема продовження термінів експлуатації енергоблоків Запорізької АЕС - одна з найактуальніших на сьогодні не лише для станції, але і для атомної енергетики в цілому - питання стратегічне, позитивне рішення якого є запорукою енергетичної незалежності України.

Неухильно дотримуючись кращого світового досвіду, Запорізька АЕС є першою і у вирішенні цього найважливішого першочергового завдання - продовження термінів експлуатації енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000 серії В-320.

На сьогодні вже 80% атомного парку України, тобто 12 з 15 енергоблоків українських АЕС працюють у понадпроєктний термін. І п’ять з них - енергоблоки Запорізької АЕС.

  • У вересні 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України визнала обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблока №1 Запорізької АЕС на визначених у проєкті рівнях потужності до 23 грудня 2025 року,
  • У жовтні 2016 року Держатомрегулювання підтримала можливість безпечної експлуатації енергоблока №2 Запорізької АЕС на визначених у проєкті рівнях потужності до 19 лютого 2026 року.
  • У листопаді 2017 року Держатомрегулювання підтримала продовження терміну експлуатації енергоблока №3 Запорізької АЕС до 5 березня 2027 року.
  • У жовтні 2018 року Енергоатом отримав подовжену ліцензію на експлуатацію ядерної установки енергоблока №4 Запорізької АЕС (до 4 квітня 2028 року).
  • У січні 2021 року колегія Держатомрегулювання визнала обґрунтованою можливість безпечної експлуатації енергоблока №5 Запорізької АЕС на визначених у проєкті рівнях потужності до 27 травня 2030 року.

В активній стадії - роботи з продовження терміну експлуатації енергоблока №6 та, паралельно, підготовка до обґрунтування можливості подальшої безпечної експлуатації енергоблоків Запорізької АЕС при повторному продовженні, що безумовно стане важливим внеском у зміцнення енергетичної безпеки країни, у забезпечення України електроенергією на майбутні десятиліття.

Важливим свідченням високого рівня експлуатації Запорізької АЕС і прихильності її персоналу принципам безпеки стали позитивні висновки місії OSART МАГАТЕ в 2004-му і пост-місії OSART - в 2006-му, партнерської перевірки ВАО АЕС - в 2007 і в 2012 роках, повторної партнерської перевірки ВАО АЕС - в 2014 році. У 2016 році Запорізька АЕС першою в Україні приймала проєктно-інформовану партнерську перевірку ВАО АЕС, у 2018 - відбулась повторна партнерська перевірка. У травні 2021 року на запрошення Запорізької АЕС експерти ВАО АЕС провели наступну партнерську перевірку, а в жовтні 2022 року Запорізька АЕС прийматиме чергову місію OSART МАГАТЕ.

У 2019 році на станції введено в експлуатацію вдосконалений комплекс з переробки радіоактивних відходів. Сучасне обладнання комплексу, на якому випробувані технології спалювання, суперпресування і дезактивації, повністю відповідає останнім світовим тенденціям в сфері поводження з РАВ та є найсучаснішим з існуючих на даний момент. 

Модернізація існуючої системи дозволила створити повний цикл поводження з радіоактивними відходами - від їх утворення до глибокої переробки і отримання кінцевого продукту, придатного для передачі на остаточне зберігання чи захоронення.

Наприкінці листопада 2020 року на Запорізькій АЕС реалізовано масштабний проєкт, який є вкрай важливим для всієї енергетики України - введено в роботу четверту повітряну лінію 750 кВ Запорізька АЕС - підстанція «Каховська».

Тепер шість енергоблоків станції працюватимуть без обмеження генерації, а це цілих 700 МВт щогодини та 17 млн кВт∙г електроенергії щодня. Нова лінія дозволить поліпшити електропостачання південного регіону України.

В перспективі повітряна лінія 750 кВ Запорізька АЕС - підстанція «Каховська» матиме важливе значення при синхронізації Української енергосистеми з Європейською.

Надважливим у реаліях сьогодення об’єктом державного значення на Запорізькій АЕС є азотно-киснева станція, де функціонує потужне устаткування з виробництва великих обсягів кисню, який є нагальною потребою при лікуванні COVID-19. Запорізькою АЕС повністю налагоджено процес та отримано ліцензію, що дозволяє виробляти медичний кисень для потреб лікарень України. Мета цього амбіційного соціально-орієнтованого проєкту - врятувати якомога більше людських життів і допомогти державі подолати наслідки пандемії коронавірусу.

Сайт Запорізької АЕС