Енергоатом

ВП «Южно-Українська АЕС»

Розмір шрифту

Скинути

Южно-Український енергетичний комплекс – єдине в Україні підприємство з комплексним використанням базових ядерних і маневрених гідроакумулюючих потужностей, а також водних ресурсів річки Південний Буг. Він розташований на півночі Миколаївської області.

Сьогодні до складу енергетичного комплексу входять Южно-Українська АЕС,Олександрівська ГЕС і Ташлицька ГАЕС.

Енергетичним комплексом на Південному Бузі щороку виробляється 17-20 млрд кВт·год електричної енергії, яка складає приблизно 12% загального виробництва електроенергії в країні та близько 25% її генерації на українських атомних електростанціях.

Електричної енергії, виробленої Южно-Українською АЕС, Олександрівською ГЕС і Ташлицькою ГАЕС достатньо для забезпечення нормальних умов життєдіяльності Миколаївської, Одеської, Херсонської областей, частково Кіровоградської області та Автономної республіки Крим - регіону з 5-мільйонним населенням. З 1982, року завдяки роботі 7-тисячного колективу підприємства, вироблено понад 470 млрд кВт·год електричної енергії.

Енергокомплекс входить до складу Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» як відокремлений підрозділ. За оцінками міжнародних контролюючих організацій, рівень надійності енергоблоків Южно-Української АЕС відповідає європейським вимогам безпеки.

Енергоблоки № 1, № 2, № 3 ВП ЮУАЕС перебувають у стадії довгострокової експлуатації.

Згідно з умовами ліцензій, виданих на право провадження діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки», строк експлуатації ядерних установок на енергетичних рівнях потужностей обмежується:

  • на енергоблоці № 1 – 02.12.2023 р.;
  • на енергоблоці № 2 – 31.12.2025 р.;
  • на енергоблоці № 3 – 10.02.2030 р.

Южно-Українська АЕС

Початок будівництва — 1975 р.

Пуск першого енергоблоку — 1982 р.

Кількість енергоблоків — 3

Тип реактора — ВВЕР-1000

Сумарна потужність — 3000 МВт

Місто-супутник АЕС — Южноукраїнськ, Миколаївська область

Це основа енергетичного комплексу. На станції працюють три енергоблоки ВВЕР-1000, які складають дві технологічні черги.

Експерти МАГАТЕ оцінили експлуатаційну та проектну безпеку трьох блоків-мільйонників, проінспектували процес поводження з радіоактивними відходами та програму зняття енергоблоків з експлуатації, визнавши їх відповідність усім світовим вимогам.

Олександрівська гідроелектростанція

Станція, яку було введено в промислову експлуатацію у 1999 р., має в своєму складі два гідроагрегати сумарною потужністю 11,5 МВт. Після пуску Ташлицької ГАЕС та підняття рівня Олександрівського водосховища, Олександрівська ГЕС почала виробляти понад 45 млн. кВт•год. електроенергії щороку. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, у складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на ГЕС і служить нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

Олександрівський гідровузол має важливе значення для захисту населених пунктів, розташованих нижче за течією Південного Бугу, від весняних повеней.

Ташлицька гідроакумулююча електростанція

Будівництво гідроакумулюючої станції розпочато в 1981 р. Перший гідроагрегат введено в експлуатацію наприкінці 2006 р., пуск другого відбувся у липні 2007-го. ТГАЕС призначена для покриття пікових навантажень у південно-західній частині об'єднаної енергосистеми України, а також для забезпечення надійного базисного режиму роботи Южно-Української АЕС. За понад двадцятирічну історію будівництва проект Ташлицької ГАЕС зазнав істотних змін. Сучасний його варіант пройшов усі передбачені законодавством України експертизи, і на підставі зроблених висновків його було затверджено Кабінетом Міністрів України. Під час реалізації проекту виконуються всі вимоги природоохоронного законодавства.

 

Найменування параметру Пусковий комплекс Повний розвиток ГАЕС

Рівень нижнього б’єфа

(Олександрівське водосховище) 

 16,0 м          20,7 м
Максимальний напір 

 84,93 м (Турб)

 90,43 м (Насос)

 81,02(Турб)

 86,52 (Насос)

Кількість агрегатів     2         6
Встановлена потужність, турбінний режим     302 МВт      906 МВт        
Встановлена потужність, насосний режим  422МВт    1266 МВт 
Час роботи  протягом доби, турбінний режим     2,29 год.        2,92 год.
Час роботи  протягом доби, насосний режим     2,27 год.     2,87 год.    
Річне виробництво електроенергії  228,4 млн. кВт•год.       870,2 млн. кВт•год.

Сайт Южно-Української АЕС