Енергоатом

ВП «Хмельницька АЕС»

Розмір шрифту

Скинути

Початок будівництва — 1981 р.

Пуск першого енергоблоку — 1987 р.

Кількість енергоблоків — 2

Тип реактора — ВВЕР-1000

Сумарна потужність — 2000 МВт

Місто-супутник АЕС — Нетішин, Хмельницька область

Хмельницька АЕС розташована у центральній частині Західної України на межі трьох областей - Хмельницької, Рівненської і Тернопільської.

За проектом станція мала бути чотириблочною.

У 1981 р. розпочалося її будівництво, наприкінці 1987-го у промислову експлуатацію введено перший енергоблок. Підготовлено майданчики ще для трьох блоків. Спорудження другого енергоблоку розпочалося у 1983-му і наприкінці 1991-го мав відбутися його енергопуск. На час введення мораторію на будівництво нових АЕС було змонтовано основні технологічні вузли і підготовлено персонал.

Спорудження хмельницького-2 відновлено у 1993 р., а 8 серпня 2004-го його підключено до об’єднаної енергосистеми України. У вересні 2005-го блок прийнято до промислової експлуатації.

Після пуску хмельницького-2 станція щороку генерує майже 15 млрд. кВт електроенергії.

Сьогодні серед пріоритетів діяльності Хмельницької АЕС – добудова третього та четвертого блоків.

Добудова енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС дозволить збільшити виробничі потужності та зберегти ключове значення атомної генерації для економіки України.

На даний час Урядом ухвалене ТЕО проекту «Будівництво енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС», розроблено законопроект «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електростанції».

У 2019 році проведені громадські слухання щодо Звіту з ОВД будівництва енергоблоків №3,4 ХАЕС у дев’яти  областях України. Громадські слухання відбулись у м. Хмельницькому, м. Рівному, м. Тернопіль, м. Житомир, м. Вінниця, м. Чернівці, м. Києві, м. Луцьк та м. Івано-Франківськ. 

На підставі Розпорядження ДП «НАЕК «Енергоатом» від 29.09.2020 №779-р створений штаб з будівництва енергоблоків №3, 4 ВП ХАЕС.

У 2020 році проведене обстеження довговічності та надійності будівельних конструкцій, будівель та споруд енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС. У висновку зазначено, що за умови виконання комплексу ремонтно-відновлювальних робіт і виконання технологічного регламенту з експлуатації можливо забезпечення надійної експлуатації будівельних конструкцій, будівель та споруд енергоблоків № 3, 4 Хмельницької АЕС терміном до 65 років з моменту завершення обстеження.

У березні 2021 року проведено спільну нараду з ДІЯРУ стосовно підходів та термінів виконання державної експертизи ЯРБ звітних матеріалів ДП «НАЕК «Енергоатом», щодо результатів актуалізації обстеження і підтвердження довговічності та надійності будівельних конструкцій, будівель та споруд енергоблоків № 3, 4 Хмельницької АЕС

Хмельницька АЕС також є майданчиком для реалізації ще одного важливого проекту для енеросистеми України – проекту «Енергетичний міст «Україна - Європейський Союз», який має стати основою для синхронізації та інтеграції енергетичної системи України до європейської.

У межах проекту передбачено перемикання енергоблока №2 Хмельницької АЕС на європейську ENTSO-E та експорт електроенергії у польський Жешув через відновлення ЛЕП 750 та по діючій лінії на угорську підстанцію Альбертирша після модернізації підстанції 750/330 кВ «Західноукраїнська».

Реалізація проекту дозволить посилити роль України на європейському енергоринку, забезпечить енергобезпеку держави та наявність джерел резервного енергоживлення через інтеграцію ENTSO-E. Проект надасть можливість збільшити довгостроковий експортний потенціал «Бурштинського енергоострова» на 1000 МВт атомних потужностей та підвищить рівень використання максимальної потужності енергоблоків АЕС.

Сайт ВП "Хмельницька АЕС"