Пресс-центр

Внедрение ядерного топлива Westinghouse на энергоблоках №№1, 2 РАЭС обсудили в Швеции

Размер шрифта

Сбросить
21.10.2019

Фахівці НАЕК «Енергоатом», Рівненської АЕС та відокремленого підрозділу (ВП) «Атоменергомаш» взяли участь у стартовій зустрічі щодо обговорення впровадження ядерного палива виробництва Westinghouse (США) на енергоблоках №№1, 2 (ВВЕР-440) РАЕС.

Рівненську АЕС на зустрічі, яка відбулась в компанії Westinghouse Electric Sweden AB (м. Вестерос, Швеція), представляли заступник головного інженера РАЕС з ядерної та радіаційної безпеки Дмитрій Галкін та заступник начальника відділу ядерної безпеки Віктор Грабко

За словами заступника головного інженера РАЕС з ядерної та радіаційної безпеки Дмитрія Галкіна, метою участі фахівців Енергоатома у заході було вивчення іноземного накопиченого досвіду щодо експлуатації американського палива Westinghouse в реакторах типу ВВЕР-440 (на прикладі експлуатації на АЕС Ловііса (Фінляндія) для вивчення можливості впровадження палива Westinghouse на енергоблоках №№1, 2 (ВВЕР-440) Рівненскої АЕС.

У ході наради презентовано підходи кампанії Westinghouse щодо виготовлення тепловиділяючих збірок (ТВЗ) для реакторних установок ВВЕР-440. Розглянуто мету та графіки Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю в ядерно-енергетичній галузі, який був підписаний на початку вересня цього року, презентацію проекту палива NOVA-E3 та досвід його експлуатації, обговорено план робіт щодо подальшої співпраці та ліцензування, проект якого вже підготовлено НАЕК «Енергоатом», порядок створення робочих груп з ліцензування та техніко-економічної оцінки. Крім того, ВП «Атомнергомаш» розглянуто як локацію з виробництва складових ТВЗ для енергоблоків ВВЕР-440.

Зі свого боку українські атомники представили загальну інформацію щодо енергоблоків №№1,2 РАЕС, зокрема про досвід та продовження терміну їх експлуатації, специфічні технічні характеристики енергоблоків, використання збірок-екранів, паливної конструкції, заплановані модифікації реакторної установки, які можуть впливати на активну зону реактора, ТВЗ та ліцензування ТВЗ.

Більш детально учасники заходу обговорили питання відновлення виробничих процесів, необхідних для випуску палива для реакторів типу ВВЕР-440, які на сьогоднішній день серед українських енергоблоків експлуатуються лише на Рівненській АЕС.

«Компанія Westinghouse вже має позитивний досвід виробництва та експлуатації палива для реакторів ВВЕР-440, яке раніше поставлялось для фінської АЕС Ловііса. У 2009 році ТВЗ для ВВЕР-440 було знято з виробництва. Виробничі лінії були демонтовані, але документація, обладнання для виробництва палива та транспортні контейнери нині зберігаються на заводі ENUSA (Іспанія). В 2014 році компанією Westinghouse виконано оцінку можливості відновлення виробництва. В період 2015-2017 рр. виконані дослідження за проектом ESSANUF, в яких акцент досліджень був спрямований на модифікацію дизайну паливної збірки з метою покращення характеристик паливовикористання. Існуюча пропозиція Westinghouse базується на конструкції, яка експлуатувалась на фінській АЕС, але з удосконаленнями в частині заміни матеріалів для підвищення надійності конструкції. Відновлення виробництва ТВЗ буде виконано на потужностях заводу ENUSA», - прокоментував Дмитрій Галкін.

Диверсифікація джерел постачання свіжого ядерного палива для реакторів ВВЕР-440 є ще одним перспективним напрямом співробітництва Компанії з Westinghouse. За результатами обговорень групи з ліцензування розроблено проект «Програми ліцензування палива виробництва компанії Westinghouse для ВВЕР-440 енергоблоків №№1, 2 ВП РАЕС». Найближчим часом в НАЕК «Енергоатом» заплановано проведення технічної наради щодо шляхів впровадження американського палива на «малих» енергоблоках Рівненської АЕС.

Довідка. НАЕК «Енергоатом» – єдина в світі енергогенеруюча компанія, якій вдалося реалізувати проект з диверсифікації ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000. На сьогодні ядерне паливо виробництва Westinghouse експлуатується на 6 з 15 енергоблоків України. Його впровадження також планується на енергоблоці №3 Рівненської АЕС.

Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю в ядерно-енергетичній галузі, який було підписано 2 вересня поточного року між Енергоатомом і Westinghouse Electric Sweden AB передбачає розробку до кінця 2019 року техніко-економічної оцінки впровадження тепловиділяючих збірок (ТВЗ) для реакторної установки ВВЕР-440. Документом також передбачена розробка плану ліцензування палива виробництва Westinghouse в Україні та оцінка готовності процесу виробництва комплектуючих ТВЗ, включаючи розгляд варіанту розділення витрат в частині фабрикаціїї комплектуючих ТВЗ для ВВЕР-440 із залученням потужностей ВП «Атоменергомаш» НАЕК «Енергоатом».

У рамках виконання Меморандуму має бути розроблений проект документу «План впровадження ядерного палива для АЕС з ВВЕР-440 України», яким визначаються основні етапи (заходи), кінцеві терміни виконання з розподілом відповідальності сторін та яким визначена пропозиція щодо формату та термінів впровадження палива для АЕС України з ВВЕР-440 в експлуатацію.