Деятельность

В регионе расположения Хмельницкой АЭС начались общественные обсуждения отчета по оценке воздействия на окружающую среду строительства энергоблоков №3,4

Размер шрифта

Сбросить
14.02.2019

В обласних центрах регіону розташування Хмельницької АЕС в м. Хмельницький та Рівне відбулись громадські обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля будівництва енергоблоків №3,4. Громадські обговорення проходили за участі представників ВП «Атомпроектінжиніринг», АТ Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект» (АТ КІЕП), ВП «Хмельницька АЕС» та екологічних організацій Хмельниччини та Рівненщини. Уповноважений орган, який забезпечував проведення громадських обговорень, Міністерство екології та природних ресурсів України.

У рамках проведення громадських обговорень заступник генерального директора з капітального будівництва ВП ХАЕС Олег Рахлінський ознайомив учасників з історією реалізації проекту ХАЕС-3,4, техніко-економічними характеристиками, станом існуючих будівельних конструкцій, світовою практикою реалізації проектів подібного будівництва. Особливу увагу доповідач акцентував на заходах з безпеки, зазначаючи, що при будівництві третього та четвертого енергоблоків заплановано впровадження новітніх додаткових систем безпеки: зовнішнього охолодження корпусу реактора, контролю та видалення водню, контрольованого скиду тиску з гермооболонки, зниження тиску в першому контурі. Крім того, для нових енергоблоків передбачається впровадження всіх заходів Комплексної (зведеної) програми з підвищення безпеки (КзПБ), які реалізуються на діючих енергоблоках відповідно до світових стандартів.

Під час громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля будівництва енергоблоків фахівцями Хмельницької АЕС також зазначалось, що після денонсації угоди між Україною і Росією про співпрацю в реалізації ядерних проектів, було виконано коригування техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) спорудження енергоблоків, з використанням технічних та економічних вихідних даних реакторної установки типу ВВЕР-1000 європейського постачальника, яке пройшло відповідну експертизу. Вибір постачальника обладнання для реакторних установок енергоблоків №3 та 4 ХАЕС буде проведений на конкурсній основі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Однією з умов конкурсу буде максимальне залучення українських виробників, будівельників та монтажників. Так, на двох енергоблоках передбачається встановлення турбін виробництва підприємства «Турбоатом», використання обладнання автоматизованої системи управління технологічними процесами (АСУ ТП), що встановлюється вітчизняними заводами-виробниками СНВО «Імпульс» (м. Сєвєродонецьк), НВП «Радій» (м.Кропивницький), ТОВ «Вестрон» (м. Харків) та іншого.

Представників громадськості, екологічних активістів цікавили питання надійності будівельних конструкцій, вибору постачальника з виробництва реакторної установки, водного забезпечення, фінансування проекту та ін.

Найбільш перспективним сценарієм із залучення коштів на спорудження енергоблоків, фахівці-атомники вбачають реалізацію проекту «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз», згідно з яким планується інвестування коштів отриманих від продажу електричної енергії.

Також планується запозичити кошти банківських установ, насамперед, зарубіжних. Крім того, частина коштів може бути залучена за рахунок тарифу на атомну електроенергію, який на сьогодні більш ніж втричі дешевший тарифу для вугільних теплових електростанцій.

Атомники також обґрунтували необхідність спорудження нових енергетичних потужностей для України, зазначивши, що добудова двох енергоблоків Хмельницької АЕС дозволить запобігти загрозі виникнення дефіциту генеруючих потужностей в енергосистемі та забезпечить необхідний енергетичний резерв.

На початок 2020 року в Україні залишаться лише три реакторні установки, які не перевищать проектного ресурсу. Нині 15 енергоблоків українських АЕС виробляють понад 50 % всієї вітчизняної електроенергії. Щоб зберегти цей показник незмінним, упродовж 20 років Україна має подвоїти потужності атомних електростанцій.

Учасники слухань з боку Замовника, зокрема головний фахівець з систем контролю та керування енергоблока ВП «Атомпроектінжинірінг» Роман Стовбун, заступник головного інженера з ядерної та радіаційної безпеки КІЕП «Енергопроект» Юрій Сапожніков, заступник генерального директора з капітального будівництва ВП ХАЕС Олег Рахлінський заступник головного інженера ХАЕС з нових блоків Геннадій Самосєй наводили аргументи і факти, що свідчать про високий науковий рівень проекту, гарантують належну експлуатацію майбутніх енергоблоків, раціональний підхід до економічних і природних ресурсів.